7. Blamaż piłkarskiej kadry Polski na MŚ
Niestety kolejny raz potwierdziło się to, że my w piłkę grać nie potrafimy. Nikt, żadna reprezentacja w Katarze nie zaprezentowała takiej padaki jak drużyna Czesława Michniewicza. Kiedyś w programie „Idol” Kuba Wojewódzki rzucił do amatorskiego wykonawcy jednej z piosenek: „Obrzygałeś mnie tym wykonaniem”. Nie da się ukryć, że nasi piłkarscy bohaterowie „obrzygali nas” większością swoich marnych występów na mundialu. A już nawet nie chce nam się wspominać ciężkiej atmosfery wokół kadry stworzonej przez selekcjonera Czesława i tego, co działo się (i dzieje nadal) w związku z niedoszłą premią od premiera naszego rządu.
🔵🔴 Robert Lewandowski’s official presentation to the Barcelona fans.#Lewandowski|#Barcelona|#Barcapic.twitter.com/UwvrIlKsSE
— FIFA World Cup Stats (@alimo_philip) August 5, 2022
6. Transfer Roberta Lewandowskiego
Barcelona? Piękne miasto o jakże chwalebnej, piłkarskiej przeszłości. Czy kapitan naszej reprezentacji przypomni kibicom Blaugrany jak to jest zdobywać kolejne trofea? Naszym zdaniem dobrze się stało, że „Lewy” zmienił klimat na hiszpański. Tak jakoś odżył, zyskał więcej energii, zaczął częściej się uśmiechać. Ale jak każdego napastnika, także i Polaka będzie trzeba rozliczać z goli. Na chwilę obecną, tuż przed zamknięciem roku, Lewandowski w 19 meczach dla Dumy Katalonii zdobył 18 goli i zaliczył 4 asysty.
5. Kolejny rodak w NBA
Był Cezary Trybański, który do NBA trafił, mamy takie wrażenie, przez dużą pomyłkę. W najlepszej koszykarskiej lidze świata próbował szczęścia Maciej Lampe, ale niezbyt dobrze wyszło. Wreszcie w latach 2007-19, a więc długo w NBA mieliśmy Marcina Gortata. Ostatni draft przeszedł do polskiej historii, bo jeszcze nigdy wcześniej nasz rodak nie został wybrany z tak wysokim, bo 9. numerem. Jeremy Sochan w San Antonio Spurs, zwłaszcza w ostatnim czasie, pokazuje, że przyszłość może należeć do niego, choć oczywiście jego zadania nie koncentrują się głównie na zdobywaniu punktów. 19-latek zachwyca swoimi występami i oby podobnie było w ramach polskiej Kosz Kadry.
A.J. Slaughter beat Luka in the biggest upset in EuroBasket history‼️😳@ajslaughter8 became a Polish citizen in June 2015.
In September 2022, Poland beat a Slovenia team that had Luka Doncic and Goran Dragic (90-87), in the biggest upset in EuroBasket history!
⬇️MORE⬇️ pic.twitter.com/LtqX4t4qFO
— TBT (@thetournament) November 30, 2022
4. Udany Eurobasket Polaków
Ta bowiem, jeszcze bez Sochana w składzie, zaskakująco dobrze poradziła sobie na ostatnim Eurobaskecie, w którym zajęła niezwykle wysoką, 4. lokatę. Przecieraliśmy oczy ze zdumienia, jak kapitalnie naszą reprezentację na parkiecie prowadził Mateusz Ponitka wspierany głównie przez AJ Slaughtera. Oczywiście, zdarzały się potknięcia, ale zwycięstwo w ćwierćfinale ze Słowenią Luki Doncicia, nawet jeśli niezbyt świeżą po przetańczonej nocy chwilę wcześniej, będziemy wspominać jeszcze długo.
3. Trzecie złoto IMŚ Bartosza Zmarzlika
Starsi kibice mieli Tomasza Golloba, młodsi mają Bartosza Zmarzlika i taka jest podstawowa prawda o współczesnym polskim żużlu międzynarodowym. 3 złote medale Mistrzostw Świata, 2 x srebro oraz 1 x brąz – to wszystko robi kolosalne wrażenie. A mówimy tu tylko o rywalizacji indywidualnej oraz, trzeba o tym pamiętać, o żużlowcu zaledwie 27-letnim, który niewątpliwie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, o czym także świadczy odświeżająca przeprowadzka na polu ligowym z Gorzowa do Lublina.
Fantastic scenes as Bartosz Zmarzlik's rivals and competitors celebrate the three-time world champion in Torun#FIMSpeedwayGP | #TorunGP pic.twitter.com/RxSI7OlW9J
— Eurosport (@eurosport) October 1, 2022
2. Iga Świątek pierwszą rakietą świata
3 kwietnia 2022 roku po turnieju z kategorii WTA 1000 w Miami i zwycięstwie w finale z Naomi Osaką Iga Świątek wdrapała się na pierwsze miejsce w rankingu. Później już „tylko” potwierdzała kapitalną formę, która może zaowocować długim panowaniem w kobiecym tenisie: zwycięstwa w Stuttgarcie, Rzymie, a przede wszystkim w wielkoszlemowych French Open oraz US Open potwierdziły, że rok 2022 po prostu należał do Igi Świątek.
1. Ci, którzy odeszli
Niestety, jak co roku musimy bezpowrotnie pożegnać wielkie osobistości światowego i polskiego sportu. Rok 2022 był pod tym względem naprawdę smutny: Pele, Andrzej Iwan – ostatnie wiadomości o ich śmierci nas przygnębiły, ale w trakcie całego roku odeszło wielu wybitnych przedstawicieli sportu (kolejność według dat) m.in. Wiktor Saniejew, Stanisław Olejniczak, Józef Zapędzki, Egon Franke, Zoran Sretenowić, Mino Raiola, Julio Jimenez, Janusz Kupcewicz, Bill Russell, Tomasz Wójtowicz, Igor Sypniewski… Cześć ich pamięci!
Jacek Hafka