Sukcesy naszych gimnastyczek w Atenach

Sukcesy gimnastyczek w Atenach

Polska gimnastyka przeżywa chwile triumfu. Podczas zawodów Pucharu Świata w Atenach Liliana Lewińska jako pierwsza Polka w historii stanęła indywidualnie na podium imprezy tej rangi, natomiast reprezentacja w układach zespołowych wróci do kraju ze złotym medalem!

Talent czystej wody

Zaledwie 15-letnia Lewińska w stolicy Grecji była trzecia w finale układu z obręczą. Wagę tego sukcesu podnosi fakt, że nasza zawodniczka w ten weekend zadebiutowała w cyklu seniorskiego Pucharu Świata.

Lewińska od kilku lat udowadnia drzemiące w niej możliwości. W 2022 roku zajmowała wysokie pozycje w mistrzostwach Europy juniorów. Z kolei w ubiegłym sezonie sięgnęła po złote medale mistrzostw świata juniorów w dwóch konkurencjach: układzie z maczugami i układzie ze wstążką. Teraz przyszedł czas na pierwszy sukces w gronie seniorek.

W Atenach Polka ponownie zabłysnęła. Zajęła trzecie miejsce w układzie z obręczą, z notą 33.700 punktów. Lepsze od niej tego dnia były tylko Bułgarka Elvira Krasnobaeva (34.300) i Włoszka Sofia Raffaeli (33.850). Brązowy medal wywalczony przez Lewińską jest pierwszym indywidualnym dla polskiej gimnastyczki artystycznej w Pucharze Świata.

Co więcej, nasza reprezentantka uzyskała bardzo dobry wynik łączny w wieloboju. 31.350 punktu w układzie z piłką, 30.350 w układzie z maczugami i 28.200 punktu w układzie ze wstążką przełożyło się na notę 123.100 punktu. Dało jej to co prawa 11. miejsce, ale stratą zaledwie 1.900 punktu do podium. Najlepszymi wieloboistkami okazały się Krasnobaeva, jej rodaczka Eva Brezalieva i Alina Harnasko.

Drużyna na medal... złoty

Sukces Lewińskiej zmotywował pozostałe Biało-Czerwone. Dzień później Polki wygrały rywalizację drużynową w układzie z trzema wstążkami i dwiema piłkami w składzie: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska, Magdalena Szewczuk i Mariia Balakina. W finale nasz zespół pokonały Włoszki i Chinki. Na dalszych miejscach uplasowały się Brazylijki, Japonki i Bułgarki.

Przypomnijmy, że reprezentacja Polski w układach zespołowych w poprzednim sezonie dołączyła do światowej czołówki. W kwietniu 2023 po raz pierwszy stanęła na najwyższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata.