Polscy ciężarowcy walczą o igrzyska. Rusza turniej w Tajlandii

Polscy ciężarowcy walczą o igrzyska

Troje polskich ciężarowców powalczy w dalekiej Tajlandii o przepustki na letnie igrzyska w Paryżu. Na wyspie Phuket w Wielkanoc rusza IWF World Cup – ostatni przedolimpijski turniej w podnoszeniu ciężarów. Zmagania potrwają do 11 kwietnia.

W mieście Phuket zobaczymy Weronikę Zielińską-Stubińską (AZS AWF Biała Podlaska) w kategorii 81 kg kobiet oraz Piotra Kudłaszyka (Budowlani Kucera Nowy Tomyśl) w kategorii 73 kg mężczyzn i pochodzącego z Gruzji Arsena Kasabijewa (Tarpan Mrocza) w kategorii 102 kg. Ogółem na tajskiej wyspie wystąpi aż 466 sztangistów ze 110 krajów, w tym 231 kobiet.

Z Biało-Czerwonych najwięcej szans na olimpijską kwalifikację ma 26-letnia Weronika Stubińska-Zielińska – złota medalistka lutowych mistrzostw Europy w Sofii, w kat. 81 kg. Polka na liście startowej ma zgłoszony wynik 253 kg w dwuboju, co daje jej miejsce w najlepszej grupie A, w której znajduje się 11 zawodniczek w przedziale wynikowym od 252 do 270 kg. Aby wystąpić w Paryżu trzeba znaleźć się w pierwszej dwunastce olimpijskiego rankingu, opublikowanego po imprezie w Phuket. Ogółem w turnieju olimpijskich zobaczymy 120 sztangistów – po 60 kobiet i mężczyzn  w pięciu kategoriach wagowych.

Panów czeka trudniejsze zadanie. Dopiero w grupie C znajduje się 24-letni Piotr Kudłaszyk, brązowy medalista ME 2022 w Tiranie w kat. 73 kg. Jego zgłoszony wynik to 333 kg i jest najwyższy w tej grupie. W grupie B lepszych zgłoszeń jest 11, a w grupie A – 14. Nieco tylko lepszą sytuację ma najbardziej doświadczony z Polaków, 36-letni Arsen Kasabijew, w barwach Gruzji wicemistrz olimpijski z Pekinu w 2008 roku w wadze półciężkiej, a w barwach naszego kraju mistrz Europy z Mińska w 2010 roku. On ze zgłoszonym wynikiem 390 kg znajduje się w środku stawki grupy B, a w grupie A lepsze wyniki ma 14 zawodników.  Kudłaszyk wystąpi 4 kwietnia, Kasabijew – 7 kwietnia, a Stubińska-Zielińska – 9 kwietnia.

Polska ma przedstawicieli w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie od 72 lat, a od zmagań w Melbourne, w 1956 roku, do Londynu w 2012 roku, z każdych przywozili medale (ogółem 34, w tym sześć złotych). Ostatnimi naszymi medalistami są: złoty Adrian Zieliński (waga lekkociężka), srebrny Bartłomiej Bonk (waga ciężka) i brązowy Tomasz Zieliński (waga półciężka). Przed trzema laty w Tokio mieliśmy trójkę reprezentantów: Bartłomiej Adamus był 7. w kat. 96 kg, tę samą lokatę wywalczył Arkadiusz Michalski w kat. 109 kg, a Joanna Łochowska była 10. w kat. 55 kg.

Turniej olimpijski w Paryżu potrwa od 7 do 11 sierpnia.

 

Zdjęcie: screen YouTube

Artykuły powiązane