W Chinach rusza Diamentowa Liga. Troje Polaków na starcie

Diamentowa Liga

To najbardziej prestiżowy cykl zawodów lekkoatletycznych. W chińskim mieście Xiamen rusza tegoroczny sezon Diamentowej Ligi. Do połowy września zaplanowano 15 mityngów, w tym ten na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W premierowej imprezie udział weźmie troje Polaków.

Diamentowa Liga rozgrywana jest od 2010 roku, gdy zastąpiła w lekkoatletycznym kalendarzu Złotą Ligę. Co roku odbywa się minimum 12 mityngów, a zawodnicy rywalizują ogółem w 32 konkurencjach.  W tegorocznym, piętnastym już sezonie Diamentowej Ligi, zaplanowano 15 zawodów. Oprócz Xiamen gospodarzami będą: Suzhou, Doha, Rabat, Eugene, Oslo, Sztokholm, Paryż, Fontvieille, Londyn, Lozanna, Chorzów, Rzym, Zurych i Bruksela.

Na pierwszy ogień najlepsi atleci świata zjadą do Chin. W Xiamen liczymy na udany start wicemistrzyni świata (Budapeszt 2023) w biegu na 400 m Natalii Kaczmarek. W ubiegłym sezonie Polka wygrała mityngi we Florencji, Chorzowie i Monako, a w finale, w Eugene, zajęła drugie miejsce. Zdobyła dzięki temu najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej. Na chińskiej bieżni zmierzy się m.in. z mistrzynią świata z 2023 roku Dominikanką Marileidy Paulino oraz brązową medalistką Sadaą Williams z Barbadosu.  Rekord życiowy Kaczmarek – 49,48 jest trzecim wśród zawodniczek, startujących w Xiamen (Paulino ma 48,76, a Amerykanka Britton Willson – 49,13).

W zawodach zobaczymy jeszcze dwoje Polaków. Aneta Lemiesz pobiegnie jako „zając”, czyli tzw. pacemaker, na 1500 metrów. To dość ważna funkcja, bo 42-latka znajduje się wówczas przez część dystansu na czele stawki i dyktuje czołowym zawodniczkom odpowiednie tempo. Na pomysł, aby w ten sposób brać udział w światowych mityngach ta halowa wicemistrzyni Europy w sztafecie 4x400 m z Wiednia (2002) wpadła w 2019 roku.  W Xiamen na 1500 metrów pobiegnie aż dziewięć Etiopek, w tym m.in. Gudaf Tsegay, mistrzynu świata na 5000 m z Eugene (2022) i na 10000 m z Budapesztu (2023). Na 1500 m ma dwa krążki MŚ: srebrny z Eugene i brązowy z Dohy (2019).

Peacemakerem będzie też Patryk Sieradzki, który ma nadawać tempo w biegu na 800 m. Tu wystąpi m.in. Kanadyjczyk Marco Arop, mistrz świata z Budapesztu.

Jakie gwiazdy zobaczymy jeszcze w Chinach? W skoku o tyczce rywalizować będzie rekordzista świata (6,23 n) Szwed Armand Duplantis – mistrz olimpijski z Tokio i dwukrotny mistrz świata z Eugene i Budapesztu. W biegu na 100 m przez płotki  ścigać się będą rekordzistka świata Nigeryjka Tobi Amusan (12,12), mistrzyni olimpijska z Tokio Kubanka Jasmine Camacho-Quinn (12,26)  i mistrzyni świata Jamajkę Danielle Williams (12,32). Z kolei na 100 m mężczyzn pobiegnie ośmiu zawodników z rekordem życiowym poniżej 10 sekund, w tym Amerykanin Christian Coleman, dwukrotny halowy mistrz świata. Będzie też 34-letni Yohan Blake, wicemistrz olimpijski na tym dystansie z Londynu (2012).

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane