Mateusz Malina z rekordem świata we freedivingu

Mateusz Malina

Próba bicia rekordu świata we freedivingu odbyła się na 50-metrowym basenie podczas zawodów Pucharu Świata. Polak przepłynął pod wodą bez wdechu 238.05 m.

Mateusz Malina do bogatej kolekcji swoich rekordów dorzucił kolejny - w dynamice bez płetw. Dokonał tego na kompleksie basenowym Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej podczas zawodów Pucharu Świata - CMAS World Cup Indoor Series - Poland 2024, będących jedną z kwalifikacji do przyszłorocznych World Games. Na 50-metrowym basenie polski nurek pokonał pod wodą na wstrzymanym oddechu dystans 238.05 m.

- DNF (dynamic no fins - dynamika bez płetw - przyp. redakcja) to moja ulubiona dyscyplina, dlatego jestem niezwykle szczęśliwy, że po pięciu latach ciężkich treningów, wielu próbach i niepowodzeniach udało mi się odzyskać rekord świata na 50-metrowym basenie. Nie mogę się doczekać tegorocznych Mistrzostw Świata w Belgradzie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę reprezentował Polskę również na World Games - powiedział Malina tuż po zakończonej próbie.

Malina uznawany jest obecnie za jednego z najlepszych na świecie przedstawicieli freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu. Na jego koncie figuruje aż 11 aktualnych rekordów świata i trzy tytuły mistrza świata (2015, 2016 i 2018 rok). Pobił także rekordy w federacji AIDA, która jest mniej prestiżowa niż CMAS (Confederation Mondiale Des Activites Subaquatiques).

 

Zdjęcie: Polski Związek Freedivingu


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane