Ministerstwo zapowiada "podwyżki" dla sportowców

stypendia dla sportowców

Dobra wiadomość dla polskich sportowców! W środę na posiedzeniu sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys poinformował o planach podniesienia wysokości stypendiów sportowych. - Będzie ona dostosowana do obecnych kosztów życia – potwierdził.

Planowane podwyżki będą możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia ministra sportu i turystyki z dnia 17 maja 2022 roku w sprawie stypendiów sportowych, które zwiększa stawki stypendiów dla zawodników reprezentujących kraj w imprezach rangi międzynarodowej w sportach olimpijskich. Obejmuje także rywalizację paralimpijczyków, młodzieżowców oraz zawodników w uczestniczących w rywalizacji osób głuchych. Stosowne dokumenty podpisała jeszcze w grudniu ub.r. ówczesna minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Jak poinformował sekretarz stanu w MSiT, wyższe stypendia mają pozwolić wzmocnić stabilizację ekonomiczną sportowców, mają być także czynnikiem motywującym. Dzięki nim można się spodziewać, że łatwiej będą realizowane programy szkoleniowe zawodników kadr narodowych. Dotychczas obowiązujące stawki stypendiów były wprowadzone w 2012 i 2017 roku, dlatego też zapadła decyzja o ich pilnej nowelizacji.

Zmianie mają ulec przede wszystkim  górne granice tzw. krotności, od których zależy wysokość stypendiów sportowych przy podstawie, która – zgodnie z ustawą o sporcie – nadal wynosi 2300 zł. Co ważne, wysokość świadczenia nie może przekroczyć 5,5-krotności tej kwoty.

Aktualnie za zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych sportowiec otrzyma stypendium w wysokości do 5,5-krotności podstawy, zatem o 3220 zł więcej niż do tej pory. Najlepsi polscy sportowcy od tego roku mogą zatem liczyć maksymalnie na 12 650 złotych miesięcznego stypendium.

W przypadku wywalczenia srebrnego medalu różnica wyniesie 2990 zł, a za trzecie miejsce i medal brązowy – 2645 zł.

Za zajęcie od 1 do 3 miejsca w igrzyskach olimpijskich, paralimpijskich i igrzyskach głuchych stypendia są przyznawane na okres 24 miesięcy. Za miejsca od 4 do 8 – na 18 miesięcy, podobnie jak w przypadku stypendium za wywalczenie miejsc 1-3 w mistrzostwach świata i Europy. Za lokaty od 4 do 8 w MŚ i ME świadczenie jest wypłacane przez 12 miesięcy.

Borys poinformował, że w samym 2024 roku wydano już ok. 550 decyzji stypendialnych dla zawodników oraz 43 dla trenerów. Do rozpatrzenia jest aktualnie ok. 200 wniosków, a kolejne systematycznie napływają.

 

Zdjęcie: Polski Związek Lekkiej Atletyki


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane