Filip Moterski po raz trzeci wybrany na funkcję przewodniczącego Centralnego Kolegium Sędziów PZLA

Filip Moterski

Pochodzący z Łodzi Filip Moterski przez kolejne 4 lata będzie piastował stanowisko szefa polskich sędziów lekkoatletycznych – taką decyzję podjęli w sobotnie popołudnie zgromadzeni w Warszawie delegaci wojewódzkich kolegiów sędziów. – Przede mną kolejne lata pracy na rzecz środowiska, z którym jestem związany tak naprawdę od urodzenia – podkreśla 41-letni Moterski.

W sobotę zakończył się swoisty tydzień wyborczy w polskiej lekkoatletyce. W zeszły weekend w Centrum Olimpijskim w Warszawie Krajowy Zjazd Delegatów powierzył Sebastianowi Chmarze misję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wybrał nowy zarząd federacji. Teraz swoje wybory przeprowadzili sędziowie. Zgromadzeni w jednym ze stołecznych hoteli przedstawiciele wojewódzkich kolegiów sędziów wybrali nowe władze centralne. Na stanowisku przewodniczącego – na trzecią kadencję – pozostanie pochodzący z Łodzi Filip Moterski. W tajnym głosowaniu jego kandydaturę poprało 69 delegatów, czyli 100% obecnych na zebraniu.

– Przez ostatnich osiem lat udało nam się, bo mówię w imieniu wszystkich moich współpracowników z tego czasu, zrobić naprawdę dużo. Bardzo mocno postawiliśmy na rozwój sędziów. W minionej, trzyletniej, kadencji przeprowadzono około 50 szkoleń i ewaluacji, w tym z zakresu psychologii. Uczestniczyło w nich przeszło 500 sędziów  – mówi Filip Moterski, dodając, że CKS wspólnie z Działem Sportowo-Technicznym PZLA przygotował i przeprowadził także szkolenie z zakresu zmian przepisów dla przedstawicieli mediów.

Jak wskazuje Moterski kolejne lata pracy na rzecz środowiska sędziowskiego to szereg wyzwań.

– Chciałbym jeszcze bardziej zwiększyć dostępność szkoleń przez zachęcenie okręgowych ośrodków do aktywności na polu edukacyjnym we współpracy z CKS PZLA. Innym pomysłem jest także koherentność działań wojewódzkich kolegiów sędziowskich z Centralnym Kolegium Sędziów PZLA w zakresie stworzenia ścieżki rozwoju sędziów, adekwatnej do współczesnych wymagań i oczekiwań interesariuszów zawodów lekkoatletycznych – podkreśla Moterski.

Urodzony w 1983 roku Filip Moterski pochodzi z rodziny o lekkoatletycznych tradycjach. Jego ojciec Zbigniew należał w latach 60. do czołówki polskich biegaczy długodystansowych, a po zakończeniu kariery przez dekady był jednym z wiodących sędziów.

– Tak naprawdę byłem od dziecka skazany na lekkoatletykę. Rodzice byli czynnymi sędziami, a ja na stadionie pojawiałem się od małego. Tym bardziej cieszy mnie, że dziś mogę stać na czele środowiska, z którym jestem związany w zasadzie od urodzenia – uśmiecha się przewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów PZLA.

Przewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów egzamin sędziowski zdał w wieku 17 lat. W roku 2013 dołączył do panelu międzynarodowych obserwatorów ITO – w tej roli pracował między innymi podczas inauguracyjnej edycji igrzysk europejskich w Baku. Od 2016 roku przez dwie kolejne kadencje przewodniczył także Komisji Sportowo-Technicznej PZLA. Podczas najważniejszych imprez krajowych pełni rolę reżysera zawodów. Od dwóch lat piastuje także funkcję team leadera polskiej reprezentacji lekkoatletycznej. Odpowiadając za ten obszar, przyczynił się między innymi do dopuszczenia Ewy Swobody do finałowego biegu na 100 metrów podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie, gdzie Polka w półfinale uzyskała czas o jedną tysięczną sekundy słabszy niż jej rywalka. Podczas Gali Złote Kolce 2023 został nagrodzony tytułem przyjaciela polskiej lekkoatletyki. W 2024 roku uzyskał uprawnienia World Athletics Competition Director.

Skład Centralnego Kolegium Sędziów PZLA w kadencji 2024-2028:

  • Filip Moterski – przewodniczący CKS PZLA
  • Grzegorz Batóg
  • Małgorzata Górecka
  • Przemysław Grzybowski
  • Ewa Jałoszyńska
  • Ryszard Kądziołka
  • Łukasz Kokot
  • Janusz Krynicki
  • Przemysław Otomański
  • Robert Palka
  • Kinga Szczęch
  • Tomasz Wieczorek
  • Wojciech Wojda
  • Paweł Zieliński
  • Piotr Żynel

 

źródło: Biuro Prasowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

 

Sprawdź ofertę forBET

Artykuły powiązane