Szymon Marciniak posędziuje baraże

Szymon Marciniak posędziuje baraże

Szymon Marciniak najlepszy polski sędzia międzynarodowy, według nieoficjalnych doniesień ma poprowadzić  baraż o awans na Euro 2024 pomiędzy Gruzją a Grecją.

Arbiter z Polski ma być sędzią głównym spotkania w Tibilisi. Co ciekawe dobrze znany kibicom nad Wisłą Howard Webb będzie pełnił funkcję sędziowskiego obserwatora UEFA.

Przypomnijmy Anglik poprowadził 12 czerwca 2008 roku mecz Polska - Austria na Mistrzostwach Europy. W 93. minucie podyktował, uznany przez niektórych komentatorów i znawców futbolu za kontrowersyjny, rzut karny, z którego Ivica Vastić zdobył wyrównującą bramkę dla Austrii. Do historii przeszła wypowiedź ówczesnego premiera polskiego rządu, Donalda Tuska, który zapytany po meczu o swoje odczucia, stwierdził, że jak każdy kibic „chciał zabić” sędziego.

Mecz, na który Marciniak i Webb przylecą do Gruzji, będzie spotkanie decydującym o tym, która z drużyn awansuje do Euro 2024. Grecy już w takich turniejach grali, w 2004 roku w Portugalii zdobyli nawet tytuł mistrzowski. Dla Gruzji byłby to pierwszy awans w historii.

Polak w swojej karierze sędziował już mecze dużo większego kalibru wystarczy wymienić tu finał ostatnich Mistrzostw Świata. W 2022 i 2023 roku wybrany najlepszym sędzią na świecie według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu.

 

Zdjęcie: Wikimedia

Artykuły powiązane