Zapaśnicy spełnią marzenia o olimpijskim występie? Rusza turniej w Stambule

zapasy

To będzie dla naszych zapaśników ostatnia szansa, aby wywalczyć bilety na letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu. Piętnaścioro biało-czerwonych wystąpi w tureckim Stambule w ostatnim, światowym  turnieju kwalifikacyjnym. Olimpijskie bilety otrzymają finaliści w każdej kategorii oraz zwycięzcy pojedynków o trzecie miejsce.

Wśród Polaków, których zobaczymy nad Bosforem jest pięciu specjalistów stylu wolnego – Krzysztof Bieńkowski (65 kg), Kamil Rybicki (74 kg), Sebastian Jezierzański (86 kg), Zbigniew Baranowski (97 kg) i Robert Baran (125 kg), sześciu klasyków – Michał Tracz (60 kg), Mateusz Bernatek (67 kg), Kamil Czarnecki (77 kg), Arkadiusz Kułynycz (87 kg), Tadeusz Michalik (97 kg) i Kamil Kościółek (130 kg) oraz cztery panie – Anna Łukasiak (50 kg), Jowita Wrzesień (53 kg), Natalia Kubaty (62 kg) i Patrycja Sperka (76 kg).

Jako pierwsi do Stambułu wyruszyli nasi reprezentanci w stylu klasycznym, bo to oni już w czwartek rozpoczną walkę o igrzyska. Kobiety walczyć będą w dniach 10-11 maja, natomiast start wolniaków zaplanowano na 11-12 maja. W każdej konkurencji awans wywalczy trzech zawodników.

Do tej pory Polacy zdobyli dwie olimpijskie kwalifikacje: mająca ukraińskie korzenie Anhelina Łysak w kategorii 57 kg zajęła wysokie, 5. miejsce podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Belgradzie, które były zarazem pierwszym turniejem kwalifikacyjnym. Z kolei niedawno, bo podczas kwietniowego turnieju kwalifikacyjnego w Baku, z biletów do Paryża cieszyła się Wiktoria Chołuj w wadze 68 kg (która w lutym wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy). Niestety, turnieje kontynentalne w Acapulco, Aleksandrii  i Biszkeku nie dały nam olimpijskich kwalifikacji.

Podczas poprzednich igrzysk w Tokio, w 2021 roku, zapasy przyniosły Polsce jeden medal – brązowy Tadeusza Michalika w wadze 97 kg. W Japonii wystąpili również Agnieszka Wieszczek-Kordus, Jowita Wrzesień, Roksana Zasina, Magomedmurad Gadżijew i Kamil Rybicki.

Zapaśniczy turniej olimpijski na igrzyskach w Paryżu potrwa od 5 do 11 sierpnia. 288 zawodników wystąpi w 18 konkurencjach: kobiety w kategoriach 50, 53, 57, 62, 68 i 76 kg; klasycy: 60, 67, 77, 87, 97 i 130 kg;  a wolniacy: 57, 65, 74, 86, 97 i 125 kg. Ich rywalizację będzie można śledzić w hali Grand Palais Éphémère na Polach Marsowych. Oprócz zapaśników, o medale powalczą tam też judocy.