Żodzik coraz bliżej startu w Paryżu w reprezentacji "Biało-Czerwonych"

Żodzik coraz bliżej startu w Paryżu w reprezentacji Biało-Czerwonych

Wszystko wskazuje na to, że Maria Żodzik wzmocni lekkoatletyczną reprezentację Polski podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich w Paryżu. Minister sportu Sławomir Nitras pozytywnie zaopiniował nadanie Białorusince obywatelstwa naszego kraju. Żodzik ma realne szanse powalczyć we Francji o medal.

27-letnia Żodzik to czterokrotna mistrzyni Białorusi (w tym raz na otwartym stadionie) w skoku wzwyż. Miała wystartować na igrzyskach w Tokio w 2021 roku, ale została wycofana z kadry. Kilka miesięcy później Żodzik wyjechała do Polski, gdzie po przerwie wznowiła treningi w Podlasiu Białystok. Zawodniczka od dawna marzyła o starcie w barwach "Biało-Czerwonych"  i już w ubiegłym roku złożyła komplet dokumentów w celu uzyskania obywatelstwa.

Okazuje się, że zawodniczka jest coraz bliżej zrealizowania tego celu. Przybliża ją do tego decyzja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szef resortu, Sławomir Nitras, pozytywnie zaopiniował wniosek Żodzik o nadanie obywatelstwa.

"W opinii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ma potencjał do uzyskiwania dobrych rezultatów w konkurencji skok wzwyż. Jej dotychczasowe osiągnięcia pozwalają realnie myśleć o wypełnieniu minimum olimpijskiego i walce o finał olimpijski w przyszłości" – można przeczytać w komunikacie ministerstwa.

W razie uzyskania obywatelstwa, Żodzik będzie naszą nadzieją medalową podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Tegoroczny sezon halowy Białorusinka zaczęła z wysokiego "C". Podczas  mityngu lekkoatletycznego w Toruniu wygrała konkurs skoku wzwyż pań, pokonując poprzeczkę na wysokości 1.94 m. Natomiast podczas niedawnych halowych mistrzostw Polski, również w mieście Kopernika (startowała poza konkursem), osiągnęła 1,97 m, czym wypełniła minima na zbliżające się mistrzostwa Europy oraz igrzyska olimpijskie. Ten wynik plasuje ją ex-aequo z dwoma innymi zawodniczkami na 5. miejscu w światowym rankingu World Athletics. Prowadzi utytułowana Ukrainka Jarosława Mahuczich, która uzyskała w tym roku 2,04 m.

Maria Żodzik podąża drogą swojej krajanki Krystyny Cimanowskiej, która również uciekła z Białorusii i w zeszłym roku, za sprawą przyznanego obywatelstwa, zdołała wystąpić na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie, gdzie reprezentowała nasz kraj w biegach indywidualnych na 100 i 200 m (awansowała do półfinału) oraz sztafecie 4x100 m (5. miejsce). Z ostatnich halowych mistrzostw Polski wróciła z dwoma srebrnymi krążkami - w biegach na 60 i 200 m.

Najważniejszymi wydarzeniami tegorocznego sezonu letniego będą Mistrzostwa Europy w Rzymie (7-12 czerwca) oraz Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (26 lipca - 11 sierpnia).

 

Zdjęcie: Facebook (fan page Marii Żodzik)

Artykuły powiązane