Na igrzyska z... małym dzieckiem? W Paryżu to będzie możliwe

Na igrzyska z małym dzieckiem

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu nie zabraknie startujących w zawodach młodych mam. Te poprosiły MKOl, aby mogły być wtedy blisko swoich dzieci. Organizatorzy wsłuchali się w te prośby i przygotowali dla nich szereg udogodnień. W wiosce olimpijskiej znajdzie się nawet coś, na kształt... żłobka!

O sprawie pisze francuski dziennik „Le Monde”. Apel do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego skierowały reprezentantki gospodarzy igrzysk. Zwróciły uwagę, że często mają małe dzieci i chciałyby mieć możliwość, aby między zawodami móc z nimi w sposób nieskrępowany spędzić czas. Przyniosło to skutek, bo organizatorzy przychylili się do tych próśb. Sekretarz generalny Francuskiego Komitetu Olimpijskiego Jean Michel Brun ogłosił kilka dni temu, co konkretnie czeka młode matki na igrzyskach.

Najważniejszym miejscem dla nich stanie się zapewne Hotel Pleyel w podparyskim Saint-Denis, nieopodal wioski olimpijskiej. To tam przygotowano specjalne pokoje dla matek karmiących dzieci, wraz z osobą towarzyszącą. Dodatkowo zaplanowano tam sporą, liczącą 100 metrów kwadratowych przestrzeń, nazwaną „strefą rodzinną”, gdzie młodzi rodzice – nie tylko sportowcy, ale też pracownicy obsługi – będą mogli spędzać czas z dziećmi. Aby ułatwić atletom życie, między arenami sportowymi, miejscami treningu, wioską, a hotelem będą kursować specjalne busy.

Przedstawiciele MKOl przypomnieli przy tym, że nocowanie małych dzieci w samej wiosce olimpijskiej nie jest możliwe, ponieważ niezmiennie mogą tam spać wyłącznie sportowcy. Chodzi o to, aby olimpijczycy mogli się skupić przed startami i nikt postronny im nie przeszkadzał. Nie oznacza to, że maleńkie dzieci w ogóle nie będą mieć wstępu do wioski. Organizatorzy zapewnili, że dwa razy w ciągu dnia będzie możliwe m.in. karmienie dziecka do dwunastego miesiąca życia na terenie wioski.

Kto wie, czy z tych udogodnień nie skorzysta np. nasza utytułowana wieloboistka Adriana Sułek, która na początku lutego została szczęśliwą mamą synka Leona, a już pod koniec ubiegłego miesiąca miała wrócić do treningów, aby szykować formę na Paryż.

Wioska olimpijska położona jest na terenie trzech podparyskich gmin: Saint-Denis, Saint-Ouen i L'ile-Saint-Denis. Zajmuje 52 hektary, a jej otwarcie planowane jest na 18 lipca. XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 26 lipca.

Artykuły powiązane