Znamy rywali polskich siatkarzy w Paryżu

siatkówka

Jest jednym z naszych faworytów do medalu. Reprezentacja Polski siatkarzy poznała rywali w turnieju olimpijskim w Paryżu. W grupie B biało-czerwoni zmierzą się z Włochami, Brazylią i Egiptem. Początek zmagań 27 lipca.

Losowanie turnieju siatkarzy XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 odbyło się w... Łodzi. To tam zaplanowano turniej finałowy Ligi Narodów,  rzecz jasna z udziałem Polski. A tegoroczny turniej olimpijski różni się znacząco od poprzednich. Poprzednio 12 zespołów rywalizowało w dwóch grupach po sześć zespołów, w których każdy grał z każdym, a po cztery najlepsze awansowały do ćwierćfinału. Teraz liczba uczestników pozostała ta sama, ale grupy będą trzy, po cztery drużyny. Do fazy pucharowej awansują po dwie drużyny, plus dwie z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.

Polska, jako lider światowego rankingu, znalazła się wśród trzech drużyn rozstawionych w pierwszym koszyku i została przydzielona do grupy B. W grupie A umieszczono gospodarza igrzysk, czyli Francję, a w grupie C – wicelidera rankingu – Japonię. Ogółem skład grup wygląda następująco: A – Francja (7. w rankingu FIVB), Słowenia (3), Kanada (9), Serbia (10); B – Polska (1), Włochy (4), Brazylia (6), Egipt (19); C – Japonia (2), USA (5), Argentyna (8), Niemcy (11).

Egipt, z którym Polacy zmierzą się w grupie, odstaje nieco rankingowo od pozostałych zespołów, ponieważ w tym przypadku zadziałał parytet geograficzny, a jest to najwyżej sklasyfikowana reprezentacja z Afryki. Z kolei polski akcent mamy w zespole Niemiec, bo jego szkoleniowcem jest były reprezentant Polski, mistrz świata z 2014 roku Michał Winiarski.

– Już przed losowaniem wiedzieliśmy, że będzie trudno. Jest Brazylia, a nie Japonia, są Włochy, a nie Słoweńcy czy Amerykanie. To jednak nie ma znaczenia, wszyscy są bardzo mocni, grają dobrze w siatkówkę – podkreślił trener Nikola Grbić.  – Wiemy, jak wszyscy będą grali w Paryżu. Dlatego myślę, że dla nas to nic nie zmienia. Musimy zagrać swoją najlepszą siatkówkę – dodał.

Choć biało-czerwoni są ostatnio etatowym uczestnikiem igrzysk, a wymienia ich się też w gronie faworytów do medalu, to w pięciu ostatnich turniejach olimpijskich w Atenach, Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio nie potrafili przebrnąć ćwierćfinału. Podczas ostatniej imprezy, w 2021 roku, ulegli wówczas 2:3 Francji, która potem sięgnęła po złoto. Największym sukcesem Polski pozostaje mistrzostwo olimpijskie, wywalczone w Montrealu, w 1976 roku.

Turniej w Paryżu rusza 27 lipca. Finał zaplanowano na 10 sierpnia.

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane