Już 39 sportowców z Rosji i Białorusi z olimpijską kwalifikacją

Paryż 2024

Choć nie będą mogli wystąpić w narodowych barwach, a na olimpijskich arenach nie zobaczymy ich flag oraz nie usłyszymy hymnów, to liczba sportowców z Rosji i Białorusi, dopuszczonych do startu w XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, urosła już do 39 osób.

Wykluczenie reprezentacji Rosji i Białorusi z występu w igrzyskach olimpijskich, to pokłosie zbrojnej napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę, przy wsparciu reżimu białoruskiego. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zawodnicy z dwóch wykluczonych komitetów mogą jednak pojawić się w Paryżu pod flagą neutralną i tylko w rywalizacji indywidualnej. Nie wezmą za to udziału w ceremonii otwarcia igrzysk.

Dodatkowo każdy Rosjanin i Białorusin został szczegółowo skontrolowany przez międzynarodowe federacje sportowe, a następnie przez komisję MKOl. Sprawdzano bowiem, czy sportowcy na pewno nie popierają wojny na Ukrainie, nie wspierali jej w żaden sposób i nie mają powiązań z wojskiem. Dopiero po przejściu weryfikacji mogli być dopuszczeni do startu.

Na razie takie prawo dostało 22 Rosjan i 17 Białorusinów. Dla porównania w Tokio, w 2021 roku kwalifikację uzyskało odpowiednio 334 i 103 osób. 18 sportowców:  trzech kolarzy, trzech specjalistów od trampoliny, dwóch ciężarowców i dziesięciu zapaśników już potwierdziło swój start, ale dwóch Rosjan, w tym kolarz Aleksandr Własow (piąty w klasyfikacji generalnej Tour de France w 2022 roku i czwarty w Giro d’Italia w 2021 roku)  oraz pięciu Białorusinów zapowiedziało, że w Paryżu nie wystąpi.

Pozytywną weryfikację przeszli m.in. wioślarze, strzelcy i tenisiści, a wśród nich Rosjanie piąty w światowym rankingu Daniił Miedwiediew i  szósty Andriej Rublow oraz Białorusinka Wiktoria Azarenka (16.) oraz Rosjanki Daria Kasatkina (14.) i Ludmiła Samsonowa (15.). W turnieju olimpijskim nie zobaczymy za to trzeciej rakiety świata Białorusinki Aryny Sabalenki, która zrezygnowała z występu z powodów zdrowotnych.

Nie wszyscy Rosjanie i Białorusini mogli przystąpić do olimpijskich kwalifikacji. Takiej szansy nie dostali lekkoatleci i pływacy, bo obie światowe federacje nie dopuściły sportowców z tych krajów do startu.

W 2021 w Tokio zawodnicy z Rosji, występujący jako Rosyjski Komitet Olimpijski, wywalczyli  71 medali, w tym 20 złotych, 28 srebrnych i 23 brązowe. Reprezentantom Białorusi poszło znacznie gorzej, bo wrócili do kraju z siedmioma krążkami: jednym złotym, trzema srebrnymi i trzema brązowymi.

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane