Wtorek bez większych sukcesów na Igrzyskach w Paryżu (6 sierpnia)

Wtorek na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu przyniósł Polakom mieszane wyniki, z kilkoma awansami, ale również rozczarowaniami.

W kajakarstwie Polacy zaprezentowali się solidnie. W wyścigu K4 500 m kobiet, Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zajęły trzecie miejsce w eliminacjach z czasem 1:33.87, co dało im bezpośredni awans do finału. W rywalizacji K2 500 m kobiet Martyna Klatt i Helena Wiśniewska wygrały swój wyścig eliminacyjny z czasem 1:40.95, a Karolina Naja i Anna Puławska z czasem 1:39.18 zajęły drugie miejsce w swojej serii. Obie osady awansowały do półfinału. Podobny sukces odnotowali Jakub Stepun i Przemysław Korsak w konkurencji K2 500 m mężczyzn, zwyciężając w swoim biegu eliminacyjnym z czasem 1:28.84 i przechodząc do półfinału. W rywalizacji C2 500 m kobiet Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska zajęły trzecie miejsce w eliminacjach z czasem 1:58.42, co zmusiło je do walki w ćwierćfinale. Tam poprawiły swój wynik, zwyciężając z czasem 1:55.39 i awansując do półfinału.

W lekkoatletyce, Polki w biegu na 1500 metrów pokazały solidną formę. Weronika Lizakowska z nowym rekordem życiowym 4:01.54 zajęła piąte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, a Klaudia Kazimierska z czasem 4:03.49 była czwarta w swojej serii. Obie zawodniczki awansowały do półfinału. Aleksandra Płocińska z czasem 4:10.12 zajęła 14. miejsce i pobiegnie w repasażach. Niestety, niepowodzeniem zakończyły się starty polskich oszczepników – zarówno Marcin Krukowski (82,34 m), Cyprian Mrzygłód (78,50 m), jak i Dawid Wegner (76,89 m) nie awansowali do finału. W biegu na 110 m przez płotki mężczyzn trzej Polacy – Krzysztof Kiljan, Damian Czykier i Jakub Szymański – walczyli w repasażach, ale żaden z nich nie zdołał awansować do półfinału, mimo że Szymański osiągnął najlepszy czas wśród Polaków (13.63). W repasażach na 400 m kobiet Justyna Święty-Ersetic z czasem 50.89 zajęła drugie miejsce, co jednak nie wystarczyło do awansu do półfinału. W konkurencji skoku w dal Nikola Horowska, skacząc na odległość 6,31 m, zakończyła eliminacje na 27. miejscu, co wykluczyło ją z walki o medale. Na dystansie 200 m mężczyzn, Albert Komański, z czasem 20.90, zajął 5. miejsce w swoim biegu repasażowym i także nie awansował do półfinału. Anita Włodarczyk, trzykrotna złota medalistka olimpijska w rzucie młotem, była blisko kolejnego sukcesu, ale tym razem musiała zadowolić się czwartym miejscem, osiągając 74,23 m. Do medalu zabrakło zaledwie czterech centymetrów. W biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet, Alicja Konieczek zajęła 13. miejsce z czasem 9:21.31, kończąc swoje olimpijskie zmagania.

W zmaganiach siatkarek Polki zmierzyły się z reprezentacją USA w ćwierćfinale, ale przegrały 0:3 (22:25, 14:25, 20:25) i pożegnały się z turniejem.

W zapasach Wiktoria Chołuj walczyła w repasażach w kategorii do 68 kg, ale przegrała z Turczynką Buse Cavusoglu Tosun 3:4, co zakończyło jej udział w igrzyskach.

Na wodach w Paryżu polscy żeglarze walczyli o jak najlepsze pozycje. Maksymilian Żakowski w konkurencji kite mężczyzn zajął 15. miejsce w szóstym wyścigu, a 10. miejsce w siódmym, utrzymując się na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej. Julia Damasiewicz nie wzięła udziału w 6. wyścigu kite kobiet, a kolejne wyścigi zostały przełożone na środę; na razie plasuje się na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej.