Szpadzistki jadą do Paryża

Polskie szpadzistki zajęły 8. pozycję w turnieju drużynowym w rozgrywanym w chińskim Nankinie Pucharze Świata, czym przypieczętowały swój awans na igrzyska w Paryżu. Biało-Czerwone to aktualne mistrzynie świata w tej konkurencji.

Biało-Czerwone, ubiegłoroczne mistrzynie świata, w olimpijskim rankingu plasowały się na trzeciej pozycji i praktycznie były pewne przepustek do Paryża. W Nankinie, walcząc w składzie: Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków), Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) i Alicja Klasik (RMKS Rybnik), rozpoczęły zmagania od zwycięstwa nad Japonkami 40:30 w 1/8 finału, ale w ćwierćfinale uległy niżej notowanym Ukrainkom 39:44.

W spotkaniach o miejsca 5-8 podopieczne trenera Bartłomieja Języka przegrały kolejno z prowadzącymi w światowym rankingu Koreankami 26:36 oraz Francuzkami 35:43.
Turniej wygrały Włoszki, które w finale pokonały Chinki 43:34. Drużyna gospodarzy, dzięki wysokiej pozycji, którą zawdzięcza m.in. zwycięstwu nad Hongkongiem w 1/8 finału, wyprzedziła w rankingu olimpijskim właśnie ten zespół i rzutem na taśmę (zawody kończyły kwalifikacje) zapewniła sobie występ w Paryżu. Zabraknie tam natomiast m.in. Estonek, które triumfowały trzy lata temu w Tokio.