Igrzyska pod znakiem zagrożenia terrorystycznego

Paryż 2024

Wszystkie dżihadystyczne organizacje terrorystyczne, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie, wezwały do ataku. Zagrożenie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu po atakach w Moskowie jest większe niż kiedykolwiek.

Jak podaje w komunikacie agencja Reuters - Francuski system ostrzegania przed terroryzmem ma trzy poziomy, a najwyższy poziom jest aktywowany w następstwie ataku we Francji lub za granicą, albo gdy zagrożenie takim atakiem jest uważane za nieuchronne.

Premier Gabriel Attal poinformował właśnie, że podnosi „stan czujności do najwyższego poziomu”. Nikt nie ukrywa, że ma to związek ze zbliżającymi się igrzyskami.

- Zwiększenie ochrony i nadzoru nad miejscami wysokiego ryzyka, jak szkoły, świątynie, transport publiczny czy budynki użyteczności publicznej. To ma na celu uspokoić społeczeństwo, bo zagrożenie terrorystyczne faktycznie wzrosło - wyjaśnia Jean-Charles Brisard szef Centrum Analiz Terroryzmu.

Przy okazji wielu na myśl przychodzą wydarzenia z 1972 roku z Igrzysk Olimpijskich w Monachium, kiedy to członkowie palestyńskiej organizacji Czarny wzięli za zakładników 11 członków izraelskiej drużyny. Pięciu z ośmiu terrorystów zostało zabitych podczas próby odbicia zakładników, trzech pozostałych przy życiu terrorystów schwytano. Zostali oni uwolnieni przez RFN w następstwie porwania przez Czarny Wrzesień samolotu pasażerskiego linii Lufthansa.

Czy terroryści ponownie spróbują zakłócić święto sportu? Zmagania w Paryżu rozpoczną się 26 lipca.

 

Zdjęcie: Pixabay

Artykuły powiązane