Już za niecały miesiąc rozbłyśnie olimpijski znicz

rozbłyśnie olimpijski znicz

Choć letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się dopiero w lipcu, to ogień olimpijski zostanie zapalony już za niecały miesiąc! A stanie się to dokładnie 16 kwietnia o godzinie 9:30 polskiego czasu. Wtedy w starożytnej greckiej Olimpii rozbłyśnie olimpijski znicz i ruszy olimpijska sztafeta.

Ta tradycja ma już 90 lat. Pomysł zapalania olimpijskiego znicza w Grecji narodził się w 1934 roku, a orędownikami wprowadzenia tego elementu do nowożytnych igrzysk byli grecki działacz sportowy Ioannis Ketseas i jego niemiecki kolega Carl Diem. Idea spodobała się Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu i w 1936 roku, przed letnimi igrzyskami w Berlinie, pierwszy raz z Olimpii ruszyła sztafeta, która niosła olimpijski ogień. W sumie sportowcy przebiegli w 11 dni 3178 kilometrów, a po drodze z Grecji do Niemiec odwiedzili siedem państw.  

Teraz olimpijska sztafeta ruszy 16 kwietnia, aby 26 lipca dotrzeć do Paryża na otwarcie XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Po zapaleniu znicz olimpijski przemierzy Grecję i trafi z Olimpii do Aten. Tam 26 kwietnia o godzinie 16:30 odbędzie się specjalna uroczystość na Stadionie Panateńskim, podczas której ogień olimpijski zostanie przekazany przez Greków delegacji francuskiej i od tego momentu będzie pod opieką organizatorów igrzysk w Paryżu.

Najpierw znicz trafi na noc do francuskiej ambasady w Atenach, aby potem wyruszyć w rejs trzymasztowym żaglowcem „Belem” do Marsylii, gdzie spodziewany jest 8 maja. „Belem” to wyjątkowy okręt: jest największym francuskim żaglowcem, a zwodowany został w 1896 roku, czyli wtedy, gdy odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.

Po dopłynięciu do Francji sztafeta olimpijska będzie podróżowała po całym kraju, nie tylko w jego europejskiej części, ale też odwiedzi jego terytoria zamorskie. W sumie ponad 10 tysięcy biegaczy poniesie pochodnię z ogniem przez ponad 400 miast i 65 regionów. Sztafetę zobaczymy m.in. w Gwadelupie, Gujanie Francuskiej, Martynice, czy Polinezji Francuskiej.

Olimpijski ogień zawita również do takich miejsc, jak: Lascaux – ze słynnymi malowidłami jaskiniowymi, Pałac Wersalski, zamki w Dolinie Loary oraz sanktuarium Mont Saint-Michel wzniesione na wyspie na kanale La Manche. Do Paryża dotrze 26 lipca. Igrzyska potrwają do 11 sierpnia, a potem do rywalizacji ruszą paraolimpijczycy – od 28 sierpnia do 8 września 2024.

 

Zdjęcie: Wikimedia

Artykuły powiązane