Szermiercza kadra olimpijska niemal w komplecie
Polski Związek Szermierczy ogłosił skład naszej reprezentacji na zbliżające się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Największe nadzieje wiążemy ze startem naszego zespołu szpadzistek.
We florecie kobiet rywalizacja toczona będzie indywidualnie i drużynowo. Wygląda na to, że krajową stolicą tej broni jest Poznań, albowiem wszystkie kadrowiczki reprezentują barwy klubów ze stolicy Wielkopolski. Julia Walczyk-Klimaczyk i Hanna Łybiczyńska są zawodniczkami KU AZS UAM Poznań, a Martyna Jelińska i Martyna Synoradzka - AZS AWF Poznań. Pierwsze trzy wystąpią indywidualnie, a wspólnie z Synoradzką powalczą o medal w drużynie.
Męski floret reprezentować będzie czterech zawodników. Na razie nominacje otrzymało trzech florecistów - Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu), Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) oraz Michał Sies (AZS AWFiS Gdańsk). Czwartego zawodnika do drużyny oraz rezerwowego Polski Związek Szermierczy wskaże w późniejszym terminie.
Wielkie nadzieje wiążemy ze startem naszych szpadzistek, które na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata sięgnęły po złoto w drużynie. W gronie nominowanych do Paryża znalazły się: Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), świeżo upieczona mistrzyni Polski Alicja Klasik z RMKS Rybnik i Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), które swoich medalowych szans poszukają indywidualnie i zespołowo. Podobnie jak w przypadku męskiego floretu, dwa pozostałe nazwiska poznamy w późniejszym terminie. Przypomnijmy, że w złotej drużynie z Mediolanu znalazła się Knapik-Miazga i Swatowska-Wenglarczyk
Skład nie jest ostateczny, a o jego powiększenie postara się trzech szermierzy, którzy w dniach 26-28 kwietnia podczas turnieju kontynentalnego w Luxemburgu powalczą o indywidualne przepustki. W szabli kobiet swojej szansy poszuka Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), natomiast w szabli męskiej o wyjazd do Paryża powalczą Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice) i Wojciech Kolańczyk (AZS Wratislavia Wrocław).
Zmagania szermierzy w Paryżu zaczną się od rywalizacji indywidualnej w szpadzie kobiet (27 lipiec). Dzień później na plansze wyjdą florecistki walczące o indywidualne medale, a po nich - 29 lipca, odbędzie turniej indywidualny florecistów. 30 lipca rozegrany zostanie turniej drużynowy w szpadzie kobiet, a dzień później - zmagania zespołowe w kobiecym florecie. Olimpijskie zmagania szermierzy zamknie "drużynówka" we florecie panów (4 sierpnia)
Zdjęcie: Polski Związek Szermierczy