Polscy kitesurferzy jadą do Paryża

żeglarstwo

Podczas regat we francuskim Hyeres pięcioro polskich kitesurferów wywalczyło bilet na igrzyska w Paryżu. Blisko uzyskania kwalifikacji są również żeglarze startujący w klasie 49erFX. Dzisiaj odbędą się wyścigi finałowe.

Regaty w Hyeres odbywają się w dziesięciu żeglarskich konkurencjach olimpijskich, w ramach Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego, i podzielone są na dwie części. Zawodnicy z krajów, które nie mają jeszcze zapewnionej kwalifikacji olimpijskiej rywalizują w ramach Last Chance Regatta o paryskie przepustki. Z kolei grupa zawodników z krajów, które już wcześniej zapewniły sobie awans na igrzyska, rywalizuje w regatach Pucharu Świata. W obu zawodach nasi żeglarze odgrywają pierwszoplanowe role.

Nasi kitesurferzy jeszcze przed serią finałową (medalową) mogli zacząć świętować awans na igrzyska. Piątka biało-czerwonych startujących w klasie Formula Kite, dzięki dobrym występom we wcześniejszych wyścigach, zapewniła sobie wyjazd do Paryża. O historyczny wyczyn postarali się - Maks Żakowski i Jan Marciniak wśród mężczyzn oraz Julia Damasiewicz, Iza Satrjan i Magdalena Woyciechowska wśród kobiet. Przypomnijmy, że Formula Kite zadebiutuje w tym roku na imprezie czterolecia.

- Ostatnie cztery dni kosztowały mnie mnóstwo stresu. W głębi duszy czułem, że zasługujemy na miejsce na Igrzyskach. W poprzednich regatach kwalifikacyjnych brakowało nam niewiele. Trzymaliśmy kibiców w napięciu do samego końca, ale koniec wieńczy dzieło. Cieszę się bardzo, bo z Jankiem Marciniakiem wykonaliśmy świetną robotę. Nie otwieramy jednak jeszcze szampana, jutro czeka nas seria medalowa i postaramy się zakończyć te regaty nie tylko kwalifikacją olimpijską, ale też medalem – powiedział na koniec dnia Maks Żakowski.

Na tym nie kończą się jednak dobre wiadomości z z Hyeres! W rywalizacji Last Chance Regatta świetnie spisują się też polskie żeglarki w klasie 49erFX. Na pozycji lidera z dużą przewagą żegluje załoga Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak, a tuż za nimi plasuje się para Gabriela Czapska/Hania Rajchert. Z ostatecznymi gratulacjami musimy wstrzymać się do końca regat, ale kwalifikacja olimpijska dla obu załóg jest coraz bardziej realna.

Polscy żeglarze brylują również w regatach Pucharu Świata w Hyeres. W klasie 49er aktualni wicemistrzowie Europy, załoga Buksak/Wierzbicki, plasuje się na 2. pozycji, tocząc zaciekły bój o wygraną  z załogą Bart Lambriex i Floris Van de Werken, trzykrotnymi mistrzami świata. Na 9. miejscu plasuje się para Mikołaj Staniul/Jakub Sztorch, a 10. pozycję zajmuje duet Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki.

W windsurfingowej klasie IQFoil 3. miejsce po ośmiu wyścigach zajmuje aktualny wicemistrz świata Paweł Tarnowski, a wśród kobiet 5. jest Maja Dziarnowska.

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane