Dwie polskie załogi żeglarskie z kwalifikacją olimpijską w klasie 49erFX

żeglarstwo

Kolejny dzień regat we francuskim Hyeres przyniósł biało-czerwonym kolejne przepustki do Paryża. Z wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji cieszyły się dwie załogi w klasie 49erFX - Aleksandra Melzacka/Sandra Jankowiak i Gabriela Czapska/Hania Rajchert.

Po sukcesie naszych kitesurferów, którzy dzień wcześniej zapewnili sobie aż pięć miejsc na igrzyska, z nadziejami spoglądaliśmy na akwen z Hyeres, trzymając kciuki za naszych reprezentantów w innych klasach. Największe szanse na sukces miały załogi startujące w klasie 49erFX i obie sprostały zadaniu. Tym samym nasze pary - Melzacka/Jankowiak i Czapska/Rajchert, mogły się cieszyć z wywalczonej olimpijskiej kwalifikacji.

Kitesurferzy uzyskali przepustki do Francji jeszcze przed serią finałową, ale wcale nie przytłumiło to ich apetytów na medale w regatach. Ostatecznie wśród mężczyzn srebrny medal zdobył Maks Żakowski, a brąz wywalczył Jan Marciniak. Wśród kobiet regaty na 2. miejscu ukończyła Julia Damasiewicz, a na najniższym stopniu podium stanęła Iza Satrjan. Trzecia z naszych olimpijskich kitesurferek - Magdalena Woyciechowska, była 6.

Szanse na wyjazd do Paryża zachowuje startujący w klasie ILCA 7 Michał Krasodomski. Po doskonałych wyścigach z 4. miejsca awansował do jutrzejszego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego. W tej klasie do wzięcia są tylko trzy przepustki olimpijskie, a strata do premiowanej pozycji wynosi 9 punktów.

- Dzisiaj mieliśmy starty późno, na dodatek trzy wyścigi, bo nadrabialiśmy zaległości, więc od rana jadłem dużo naleśników, by mieć siłę. Jutro w wyścigu medalowym zaatakuje trzecią pozycję. Trzymajcie kciuki! - mówi Michał Krasodomski.

Emocji dostarczyły też toczone równolegle na akwenie regaty Pucharu Świata dla tych krajów, które już wcześniej zakwalifikowały się do Igrzysk. W klasie iQFoil z planowanych 20 wyścigów w serii kwalifikacyjnej rozegrano tylko 8, po czym rozegrano wyścig finałowy. Paweł Tarnowski ukończył rywalizację na 4.miejscu, a 12. był Michał Polak. Wśród kobiet 10. pozycję zajęła Maja Dziarnowska.

W klasie 49er załoga Buksak/Wierzbicki zanotowała spadek z 2. na 3. miejsce  Świetnie pływali za to Mikołaj Staniul/Jakub Sztorch, którzy po trzech wczorajszych wyścigach (4,1,6) zanotowali awans na 6. pozycję. Jutro o powrót do pierwszej dziesiątki i awans do wyścigu medalowego walczyć będzie załoga Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki

W klasie ILCA 6, pod nieobecność naszych czołowych zawodniczek Agaty Barwińskiej i Wiktorii Gołębiowskiej, w Hyeres doświadczenie zbiera polska młodzież. Najwyżej sklasyfikowaną biało-czerwoną jest Laura Szulc (Laser CHKŻ Chojnice), która zajmuje 48. miejsce.