Olimpijskie podsumowanie niedzieli (28 lipca)

Niedziela przyniosła nam pierwszy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polscy zawodnicy i zawodniczki startowali w wielu dyscyplinach, dostarczając kibicom zarówno radości, jak i chwil rozczarowania.

Klaudia Zwolińska błysnęła w kajakarstwie slalomowym, gdzie po znakomitych występach w kwalifikacjach i półfinałach, wywalczyła srebrny medal w finale. To ogromne osiągnięcie dla polskiego kajakarstwa i samej zawodniczki, która udowodniła, że należy do światowej czołówki w tej dyscyplinie.

W siatkówce, polska drużyna kobiet w fazie grupowej pokonała Japonki 3:1 po emocjonującym meczu, który zakończył się setami: 20:25, 25:22, 25:23, 28:26.

W tenisie, Magda Linette w 1. rundzie singla kobiet pokonała Rosjankę Mirrę Andriejewą 6:3, 6:4, awansując do kolejnej rundy. Magdalena Fręch przegrała z Bułgarką Wiktoriją Tomową 4:6, 6:7, kończąc tym samym swój udział w singlu.

Paula Gorycka w kolarstwie górskim zakończyła wyścig na 27. miejscu, co jest solidnym wynikiem w silnej stawce międzynarodowej.

W żeglarstwie, w klasie 49er mężczyzn, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki po pierwszych trzech wyścigach zajmują jedenaste miejsce w klasyfikacji łącznej, kończąc swoje wyścigi na miejscach 10., 8. i 6. W klasie 49er FX kobiet, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak plasują się na czternastym miejscu po pierwszych trzech wyścigach, zajmując odpowiednio miejsca 18., 3. i 19.

Trudne zadanie mieli szermierze. W 1/32 finału Martyna Jelińska pokonała Marokankę Youssra Zakarani 15:3, awansując do kolejnej rundy. Julia Walczyk-Klimaszyk w 1/16 finału wygrała z Francuzką Ysora Thibus 15:12, również awansując dalej. Hanna Łyczbińska przegrała z Włoszką Alice Volpi 11:15, a Martyna Jelińska w tej samej fazie uległa Amerykance Lee Kiefer 13:15. W 1/8 finału Julia Walczyk-Klimaszyk musiała uznać wyższość Kanadyjki Eleanor Harvey, przegrywając 6:15.

Mieszane szczęście mieli polscy bokserzy. W 1/16 finału Damian Durkacz przegrał z Bułgarem Ramim Kiwanem 0-5, co zakończyło jego udział w igrzyskach. Aneta Rygielska, walcząc w tej samej fazie, pokonała Brytyjkę Rosie Eccles 3-2 i awansowała do kolejnej rundy. Mateusz Bereznicki, startujący w 1/8 finału, uległ Irlandczykowi Jackowi Marleyowi 1-4, co również zakończyło jego olimpijską przygodę.

Strzelcy nie zdołali awansować do finałów w konkurencji karabin pneumatyczny 10 m. Julia Piotrowska zajęła 13. miejsce w kwalifikacjach kobiet z wynikiem 629,3 punktów, a Aneta Stankiewicz była 21. z wynikiem 627,4 punktów. Wśród mężczyzn, Maciej Kowalewicz zajął 25. miejsce (627,8 punktów), a Tomasz Bartnik był 36. (626,1 punktów).

W wioślarstwie, dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet w składzie Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęła czwarte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym (7:11.14) i będzie walczyć o półfinał w repasażach.

W pływaniu, Ksawery Masiuk świetnie spisał się w eliminacjach na 100 metrów stylem grzbietowym, wygrywając swój bieg z czasem 53.08 i awansując do półfinału, gdzie jednak zajął dwunaste miejsce (53.44), co nie dało mu awansu do finału. Dominika Sztandera na 100 metrów stylem klasycznym z czasem 1:07.22 zajęła 21. miejsce w eliminacjach, co również nie pozwoliło jej na dalszy awans.

W tenisie stołowym Miłosz Redzimski w 1/32 finału pokonał Egipcjanina Mohameda El-Beialiego 4:0 (11:8, 11:7, 16:14, 11:8), awansując do dalszej fazy turnieju.

W jeździectwie, w konkurencji WKKW, Polacy zmierzyli się z wymagającą próbą terenową. Małgorzata Korycka na koniu Canvalencii zajęła 44. miejsce, a Robert Powała na Tosca del Castegno uplasował się na 54. miejscu.