Meronk jedzie do Paryża! Polaka czeka drugi olimpijski występ

golf Adrian Meronk

Jest naszym najsłynniejszym golfistą. Adrian Meronk znalazł się w gronie 60 zawodników zakwalifikowanych na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Będzie to jego drugi olimpijski występ.

W najnowszym rankingu Międzynarodowej Federacji Golfa Adrian Maronk zajmuje co prawda dopiero 71. miejsce, ale w olimpijskim turnieju golfa nie mogą wystąpić wszyscy zawodnicy z pierwszej sześćdziesiątki, z powodów limitów dla poszczególnych krajów. W rankingu stricte olimpijskim Polak jest zatem 29., co daje bilet do Paryża.

Jedynie Stany Zjednoczone mają możliwość wystawienia we francuskiej stolicy czterech golfistów (będą to lider rankingu Scottie Scheffler,  mistrz olimpijski z Tokio Xander Schauffele – 3., Wyndham Clark – 5. i Collin Morikawa – 7.). Pozostałe kraje będą mieć dwóch reprezentantów, albo jednego.

31-letni Meronk to od lat najlepszy polski golfista, uczestnik licznych prestiżowych turniejów, w tym cyklu European Tour. W 2016 roku przeszedł na zawodowstwo. W 2022 roku wygrał turniej Irish Open, stając się pierwszym Polakiem z triumfem we wspomnianym European Tour. Obecnie na koncie ma już cztery turniejowe zwycięstwa.

W ubiegłym roku na koniec sezonu uplasował się na wysokim czwartym miejscu klasyfikacji generalnej, co dawało mu awans do najbardziej prestiżowego cyklu PGA Tour, gdzie kibice mogą oglądać czołowych zawodników świata. Do tego Meronk otrzymał nagrodę im. Seve'a Ballesterosa przyznawaną najlepszemu zawodnikowi roku. Głosy oddawali pozostali gracze z European Tour.

Gdy wszyscy spodziewali się, że zobaczymy polskiego golfistę w PGA Tour,  ten niespodziewanie dokonał zimą innego wyboru. Wybrał propozycję Saudyjczyków i dołączył do konkurencyjnego cyklu LIV Golf, w którym może liczyć na dużo większe pieniądze. Samo zaproszenie do tej imprezy to spore wyróżnienie i docenienie klasy Polaka. LIV Golf to zawody utworzone ledwie dwa lata temu za pieniądze rządowego funduszu Arabii Saudyjskiej. W tym roku zaplanowano w sumie 14 turniejów w cyklu.

Teraz jednak Adrian Meronk może już myśleć o olimpijskim starcie. Na igrzyskach wystąpi po raz drugi. W 2021 w Tokio zajął 51. miejsce w gronie 60 zawodników. A sam golf w programie olimpijskim znalazł się dopiero piąty raz w historii. Premierowo golfiści walczyli o olimpijskie medale w 1900 roku w Paryżu, a potem ponownie cztery lata później w Saint Louis. Na kolejny start czekali długo, bo aż do 2016 roku i igrzysk w Rio de Janeiro.

Zawody odbędą się na polu golfowym w Guyancourt pod Paryżem. Początek rywalizacji zaplanowano na 1 sierpnia.

 

Zdjęcie: screen YouTube


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane