Aleksandra Kałucka z kwalifikacją olimpijską we wspinaczce na czas

wspinaczka sportowa

Budapeszt okazał się niezwykle szczęśliwy dla Aleksandry Kałuckiej. Polka w węgierskiej stolicy wygrała drugie zawody kwalifikacyjne we wspinaczce sportowej na czas i wywalczyła przepustkę do olimpijskiej rywalizacji w Paryżu.

Olympic Qualifier Series składało się z dwóch zawodów – w Szanghaju i Budapeszcie. Po pierwszym etapie Aleksandra Kałucka zajmowała piąte miejsce. W kwalifikacjach w Budapeszcie nie miała sobie równych, ale do uzyskania "paszportu" olimpijskiego wciąż brakowało jej dobrego występu w sobotnich finałach. Poza nią do fazy pucharowej awansowały dwie inne Polki - Natalia Kałucka i Patrycja Chudziak.

W 1/8 finału odpadły dwie inne biało-czerwone, a zwycięsko swój pojedynek zakończyła Aleksandra. Poprzeczka poszybowała w górę w ćwierćfinale, gdzie nasza reprezentantka stoczyła zaciętą walkę z Chinką Shaoqin Zhang, pokonując ją zaledwie o 0,06 s! Wygrana oznaczała uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej!

W półfinale Kałuckiej przyszło rywalizować z kolejną zawodniczką Państwa Środka - Di Niu. Triumfowała nasza reprezentantka z czasem 6,61 sekundy. Chinka przegrała z nią o 0,35 sekundy.

W wielkim finale z Polka zmierzyła się z kolejną z Chinek – Yafei Zhou. Obie zdawały się biec w podobnym tempie, a o zwycięstwie decydowały setne sekundy. Ostatecznie cały dystans szybciej pokonała Aleksandra, która zwyciężyła z rezultatem 6,50 sekundy.

Wcześniej awans na IO wywalczyła Aleksandra Mirosław.

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane