Historyczne srebro polskiej gimnastyczki w cieniu sędziowskiego skandalu

gimnastyka

15-letnia Liliana Lewińska wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy w gimnastyce artystycznej, które trwają w Budapeszcie. Polka zajęła drugie miejsce w finale układu z maczugami. Sukces naszej gimnastyczki przyćmił skandal z sędziowaniem jej występu wielobojowego.

Lewińska w finale układu z maczugami zgromadziła 32,950 pkt, a wyprzedziła ją tylko Daniela Munits z Izraela, która miała 33,400 pkt. Na trzecim miejscu podium uplasowała się Bułgarka Borjana Kalejn (32,900 pkt), a czwartą pozycję zajęła reprezentantka Cypru Wiera Tugolukowa (32,300 pkt). Srebro Liliany to pierwszy w historii medal dla Polski w seniorskiej imprezie mistrzowskiej w gimnastyce artystycznej!

Sukces Lewińskiej potwierdza jej ogromny talent. Przypomnijmy, że w gronie juniorek dwukrotnie była mistrzynią świata i trzy razy stała na podium ME. W obecnym sezonie dwa razy zajmowała trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata.

Niestety jej historyczny medal przyćmił skandal sędziowski z soboty. W rywalizacji wielobojowej zawodniczki, w tym nasza Polka, walczyły o jedną przepustkę olimpijską. 15-letnia Lewińska prezentowała się bardzo dobrze, ale ostatecznie musiała uznać wyższość wspomnianej wcześniej Tugolokowej. W ocenie ekspertów noty zawodniczki Cypru były zawyżane i to pomimo ewidentnych, popełnianych przez nią błędów. Z kolei na oceny Polki wpływała nadzorująca sędziów Evangelia Trikomiti z.... Cypru! Według Leszka Blanika, mistrza olimpijskiego z Pekinu 2008, a obecnie prezesa Polskiego Związku Gimnastycznego, nasza gimnastyczka każdy z czterech układów wchodzących w skład wieloboju wykonała precyzyjnie.

Polacy złożyli protest do międzynarodowej federacji i liczą, że Lewińska dostanie dziką kartę na igrzyska w Paryżu.