Durkacz wystąpi na olimpijskim ringu w Paryżu

boks

Wielki sukces w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w boksie odniósł Damian Durkacz. Polski pięściarz w Bangkoku wygrał pięć kolejnych pojedynków i jako pierwszy z naszej męskiej reprezentacji zapewnił sobie olimpijską przepustkę.

Startujący w Tajlandii w kategorii do 71 kg Durkacz był nie do zatrzymania. Wygranie pięciu pojedynków z rzędu zapewniło mu kwalifikację olimpijską na turniej w Paryżu. Dla 25-latka będzie to drugi w start w imprezie czterolecia. Przypomnijmy, że Polak zadebiutował na IO przed trzema laty w Tokio, ale w kategorii 63 kg. Wówczas odpadł w pierwszej rundzie.

W Tajlandii Durkacz wygrał kolejno z: Dominikańczykiem Jhonnym Fernandezem, Azerem Sarkhanem Aliyevem, Chińczykiem Zhang Boxiongiem i brązowym medalistą ostatnich mistrzostw świata - Brazylijczykiem Wandersonem De Oliveirą. W piątkowym ćwierćfinale pokonał Kubańczyka Jorge Cuellara. Polak nie miał większych problemów ze zwycięstwem - pierwszą i drugą rundą wygrał w stosunku 4:1, a ostatnią 5:0.

Durkacz jest wielokrotnym mistrzem Polski. Od 2018 r. za każdym razem zdobywał złote medale w różnych kategoriach wagowych. Od 2022 r. walczy w kategorii do 71 kg.

Prawo startu w olimpijskich zmaganiach w Paryżu już wcześniej zapewniły sobie Julia Szeremeta (57 kg), Aneta Rygielska (66 kg) i Elżbieta Wójcik (75 kg).