Do trzech razy sztuka! Kułynycz jedynym "klasykiem" w Paryżu

zapasy

Arkadiusz Kułynycz wróci ze Stambułu ze światowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu z "paszportem" olimpijskim! Polski zapaśnik wywalczył prawo startu w kategorii 87 kg w stylu klasycznym.

Polak najpierw pokonał Japończyka Soha Sakabe 7:1, ale w 1/8 finału przegrał z Białorusinem Kiryłem Maskiewiczem. Ten jednak awansowal do finału, co otworzyło Kułynyczowi drogę do walki w repasażach. W nich zwyciężył Nicu Samuela Ojogę (Rumunia) 3:1 oraz stoczył bardzo wyrównany pojedynek z mistrzem Europy i wicemistrzem świata Duńczykiem Turpalem Bisultanowem, pokonując go na punkty (6:5). W decydującym starciu rywalem naszego zapaśnika był utytułowany Gruzin Laszą Gabadze. Polak wyszedł z niego zwycięsko (3:2), zapewniając sobie prawo wyjazd do Paryża.

- Nie udało się w Kazachstanie, a przed Igrzyskami w Tokio zachorowałem na koronawirusa. Zamiast walczyć, zostałem zamknięty z trenerem w pokoju. Nie uczestniczyłem w turnieju - powiedział szczęśliwy po walce Kułynycz. - Teraz Do Paryża jadę po medal!

Tuż po jego występie emocjonalny wpis pojawił się na oficjalnym koncie Polskiego Związku Zapaśniczego: „Wywalczył ten awans we wspaniałym stylu. Arek w tym pojedynku walczył niczym profesor zapasów, pokazując w końcówce nieziemski charakter. Po zaciętym i pełnym dramaturgii pojedynku Polak ostatecznie pokonuje Gruzina 3:2 i może przymierzać olimpijski garnitur”.

Sukces Kułynycza jest tym większy, że będzie on jedynym męskim przedstawicielem biało-czerwonych w Paryżu w zapasach w stylu klasycznym. To  trzecie podejście 32-letniego sportowca do igrzysk, ale pierwsze udane. Poprzednie dwa starty w kwalifikacjach zakończyły się niepowodzeniem.

Szanse na uzyskanie olimpijskiej przepustki ma jeszcze w wadze 62 kg nasza "klasyczka" Natalia Kubaty, która powalczy w repasażach. W sobotę rozpoczynają się kwalifikacje w stylu wolnym.

 

Zdjęcie: Arkadiusz Kułynycz (fanpage w serwisie Facebook.com)


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane