Wielkopolski Związek Kolarski uratuje start na Igrzyskach Olimpijskich?

kolarstwo

Ministerstwo Sportu i Turystyki wyłoniło w drodze naboru podmiot odpowiedzialny za realizację Programu wspierania kolarstwa w Polsce. Został nim Wielkopolski Związek Kolarski, a to oznacza, że pomoże on przygotować polską kadrę do startu w Paryżu!

Jak już pisaliśmy na łamach portalu Infosport.pl, Polski Związek Kolarski od wielu lat boryka się z problemami finansowymi. Ma ogromne długi, przez co nie otrzymuje finansowania z budżetu państwa na przygotowania kadry do igrzysk. Tym samym start polskich kolarzy w Paryżu zawisł na włosku. W ostatnich dniach Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras zapowiedział zmiany w polskim prawie. W razie problemów w danym związku, tak jak w Polskim Związku Kolarskim, to Państwowy Instytut Sportu miałby przejmować finansowanie i prowadzenie szkolenia. Na zmiany potrzeba jednak czasu.

Sytuacja stała się w pewnym momencie dramatyczna. We wtorek do Kanady polecą sprinterzy torowi na ostatnie zawody kwalifikacyjne. Pieniądze na wyjazd wyłożył trener Igor Krymski… Wybór operatora pozwoli na unormowanie stanu polskiego kolarstwa, przynajmniej na najbliższy czas.

Program, który został rozstrzygnięty ma na celu umożliwienie najlepszym polskim zawodniczkom i zawodnikom realizację przygotowań do najważniejszych imprez sportowych w kolarstwie torowym, szosowym, górskim i BMX Freestyle. Na realizację programu zaplanowano środki finansowe w łącznej wysokości 8 000 000,00 zł z przeznaczeniem na zadania szkoleniowe poszczególnych grup realizowane w formie zgrupowań, konsultacji i zawodów sportowych w kraju i za granicą oraz na zakup sprzętu sportowego, odżywek, suplementów diety, a także na wynagrodzenia członków sztabów szkoleniowych, ubezpieczenia i badania diagnostyczne – podano w komunikacie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przypomnijmy na podstawie rankingu UCI Polska ma prawo wystawienia na Igrzyskach Olimpijskich tylko jednego zawodnika oraz trzech zawodniczek w kolarstwie szosowym. W kolarstwie torowym rozstrzygnięcia nastąpią w połowie kwietnia. Pewny udziału w igrzyskach jest srebrny medalista tegorocznych mistrzostw Europy w sprincie i keirinie Mateusz Rudyk. W kolarstwie górskim kwalifikacje zakończą się w maju.

 

Zdjęcie: Wikimedia

Artykuły powiązane