Wersal gotowy na igrzyska. Jakie konkurencje tam zobaczymy?
Pałac królewski w podparyskim Wersalu to jeden z najsłynniejszych zabytków Francji. W jego ogrodach powstały właśnie tymczasowe trybuny, bo to piękne miejsce będzie jedną z aren XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Którzy sportowcy będą mieć zaszczyt rywalizacji w tak niecodziennej scenerii?
Na terenie Pałacu Wersalskiego wciąż trwają ostatnie prace renowacyjne. Organizatorzy igrzysk chcą bowiem, aby wszystko podczas olimpijskich zmagań zachwycało zawodników i kibiców. W Wersalu odnowiono m.in. tamtejsze wodotryski, na czele ze słynną fontanną Apollina, stojącą na głównej osi pałacu i będącą centralnym punktem ogrodów zaprojektowanych przez André Le Nôtre'a. Bóg słońca wynurza się tu z wody w złotym rydwanie, zaprzężonym w cztery konie. Basen z fontanną został zaprojektowany przez Charlesa Le Bruna i wykonany przez Jeana Baptiste'a Tuby w latach 1668-1671.
Sam pałac, który początkowo był skromnym zamkiem myśliwskim, a potem został wielokrotnie przebudowywany i powiększany, stał się rezydencją królewską w 1682 roku, gdy wprowadził się tam król Ludwik XIV. Była to wówczas największa rezydencja królewska w Europie. W 1979 roku pałac, jako pierwszy francuski obiekt, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Teraz Wersalem zawładną sportowcy. Szczęśliwcami, którzy wystąpią latem w tym miejscu, będą uczestnicy olimpijskiej rywalizacji w jeździectwie i w pięcioboju nowoczesnym. Trybuny w kształcie podkowy, zbudowane na zachód od Wielkiego Kanału Wersalskiego, pomieszczą 16 tysięcy widzów. Ci obejrzą tam dwie konkurencje Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego – ujeżdżanie i skoki przez przeszkody oraz osobną rywalizację indywidualną i drużynową w skokach i ujeżdżaniu. Indywidualne i drużynowe konkurencje crossowe WKKW zostaną z kolei rozegrane wzdłuż Grand Canal. Na trasie będzie mogło się zgromadzić nawet 40 tysięcy kibiców.
W rywalizacji jeździeckiej ma wziąć udział w sumie 200 jeźdźców. Polska ma 9 miejsc indywidualnych (po trzy w ujeżdżaniu, skokach i WKKW) oraz będzie mogła wystawić reprezentantów w drużynie. O tym kto konkretnie wystąpi w Wersalu zdecyduje sztab szkoleniowy Polskiego Związku Jeździeckiego.
Na terenie Pałacu Wersalskiego odbędzie się również olimpijska rywalizacja w pięcioboju nowoczesnym: szermierce (szpada), pływaniu (200 m stylem dowolnym), jeździe konnej (skoki przez przeszkody) i biegu przełajowym (3 km) ze strzelaniem (pistolet). W rywalizacji pań i panów wystąpi po 36 zawodników. Każdy kraj może mieć maksymalnie po dwóch reprezentantów.
Olimpijskie zawody jeździeckie odbędą się w dniach 27 lipca - 6 sierpnia, a pięcioboju nowoczesnego w dniach 8-11 sierpnia. A pałac będzie gościć też we wrześniu paraolimpijczyków.
Wersal nie jest jednak jedynym niezwykłym miejscem, gdzie o medale walczyć będzie olimpijczycy. Trybuny powstały też w centrum Paryża na słynnym Place de la Concorde, czyli Placu Zgody. Tam zaplanowano: freestyle BMX, breakdance, jazdę na deskorolce oraz turnieje koszykówki 3×3. Tymczasowy stadion pomieści aż 30 tysięcy kibiców. Z kolei na Polach Marsowych u stóp Wieży Eiffla zobaczymy zmagania w siatkówce plażowej.
Zdjęcie: Wikimedia