Olimpijska zadyszka lekkoatletów. Najgorszy rezultat od ponad trzech dekad

Najgorszy rezultat od ponad trzech dekad

Dorobek naszych lekkoatletów na igrzyskach w Paryżu zamyka się jednym brązowym krążkiem wywalczonym w biegu na 400 metrów przez Natalię Kaczmarek. Tak źle nie było od ponad 30 lat. Taki sam wynik uzyskaliśmy w Barcelonie w 1992 roku.

Optymiści wieszczyli worek medali naszych lekkoatletów w Paryżu. Realiści tonowali hurraoptymistyczne prognozy. Rzeczywistość okazała się bardzo bolesna - honor biało-czerwonych obroniła Natalia Kaczmarek, która stanęła na najniższym stopniu podium w rywalizacji na jedno okrążenie. To dało nam odległą, 37. pozycję w klasyfikacji medalowej lekkoatletycznych zmagań. Przed Polską znalazły się takie tuzy jak: Grenada, Indie, Pakistan czy Dominika. Spadek w ostatnich latach jest bardzo widoczny - trzy lata temu w Tokio otarliśmy się o drużynowe podium. Zajęliśmy 4. miejsce z dorobkiem 4 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych krążków. Kryzys zwiastowały już zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, gdzie wywalczyliśmy tylko 2 srebrne medale. Niestety to, co niektórzy uznali za wypadek przy pracy, okazało się stałym trendem.

Tegoroczny olimpijski występ jest najgorszy w wykonaniu naszych lekkoatletów od ponad 30 lat. Ostatni raz jeden krążek z zawodów czterolecia przywieźliśmy z Barcelony (1992 rok), gdzie po brąz w skoku wzwyż sięgnął Artur Partyka. Jeszcze gorzej było cztery lata wcześniej w Seulu, gdzie Polacy nie zdołali rozsupłać worka z medalami, przeżywając sportowy kryzys po wycofaniu naszej reprezentacji z igrzysk w Los Angeles w 1984 roku.

Cofając się dalej wstecz, podobnej mizerii medalowej doświadczyliśmy na igrzyskach w Helsinkach w 1952 roku, gdzie również nie stanęliśmy ani razu na podium. Wówczas nasza kadra liczyła jednak tylko 31 lekkoatletów i wciąż rozwijała się po okresie wojennej zawieruchy. Dla porównania, tegoroczna kadra lekkoatletyczna liczyła ponad 60 przedstawicieli, stanowiąc najważniejsze ogniwo naszej olimpijskiej reprezentacji.

Przypomnijmy, że dotychczas nasi lekkoatleci wywalczyli 66 medali na zawodach czterolecia, debiutując na igrzyskach w 1928 roku, gdzie startowało 15 przedstawicieli "królowej sportu" z orzełkiem na piersi. Gwiazdą naszej reprezentacji była wtedy Halina Konopacka, która w konkursie rzutu dyskiem wywalczyła złoty medal okraszony rekordem świata.