Ogień olimpijski zabłysnął! Sztafeta wystartowała do Paryża

Paryż 2024

We wtorek w starożytnej Olimpii wzniecony został ogień olimpijski. Ceremonia zainaugurowała sztafetę, która w lipcu dotrze do Paryża.

Uroczystość odbyła się na 101 dni przed początkiem najważniejszej sportowej imprezy czterolecia, inaugurując tradycyjną sztafetę, której finałem, 26 lipca br., będzie zapalenie znicza olimpijskiego w Paryżu. Ceremonię przeprowadzono na terenie starożytnej Olimpii w Grecji, a wzięli w niej udział między innymi: prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu, burmistrz stolicy Francji Anne Hidalgo czy przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.

Po rozpaleniu pochodnia trafiła do Stefanosa Ntouskosa, czyli greckiego mistrza olimpijskiego z Tokio w wioślarskiej jedynce. Tym samym rozpoczął się  11-dniowy grecki etap tradycyjnej sztafety z ogniem olimpijskim, który zakończy się na Stadionie Panateńskim 26 kwietnia o godzinie 16.30 (czasu polskiego). To właśnie tam odbędzie się ceremonia przekazania jej delegacji komitetu organizacyjnego IO Paryż 2024. Po tej uroczystości płomień trafi na noc do francuskiej ambasady w Atenach, a następnego dnia wyruszy w rejs trzymasztowym żaglowcem "Belem" zbudowanym w 1896 roku do Marsylii, gdzie spodziewany jest 8 maja. To miejsce również nie jest przypadkowe. Okazuje się bowiem, że miasto to ok. 600 roku p.n.e. zostało założone przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy.

Następnie sztafeta z ogniem będzie podróżować po Francji. Odwiedzi m.in. jaskinię Lascaux, miejsce słynnych malowideł jaskiniowych, średniowieczną fortecę Carcassonne, Pałac Wersalski, zamki w Dolinie Loary czy kultowe sanktuarium Mont Saint-Michel na wyspie na kanale La Manche.

Sztafeta będzie składała się z 10 000 biegaczy, którzy poniosą znicz przez ponad 400 miejscowości w 65 terytoriach, w tym także zamorskich, jak: Gwadelupa, Gujana Francuska, Martynika, Polinezja Francuska i Reunion. Ceremonia otwarcia XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich odbędzie się 26 lipca na Sekwanie.

 

Zdjęcie: screen z serwisu YouTube.com


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane