Medale olimpijskie z częścią... Wieży Eiffla? Takie rzeczy tylko w Paryżu
Każde igrzyska olimpijskie mają swoje unikalne medale, w których na awersie i rewersie można zobaczyć symbole danej imprezy. Organizatorzy tegorocznych letnich igrzysk w Paryżu poszli o krok dalej, bo postanowili, że olimpijskie i paraolimpijskie medale zawierać będą... oryginalny fragment Wieży Eiffla! Jak to w ogóle jest możliwe?
Ta wiadomość zelektryzowała kibiców: jeden z największych symboli igrzysk i przedmiot pożądania każdego sportowca, czyli olimpijski medal będzie połączony z największą ikoną Paryża, jaką jest Wieża Eiffla. Misję stworzenia tak niezwykłych krążków otrzymał jeden z najsłynniejszych i najbardziej luksusowych domów jubilerskich we Francji, czyli Chaumet. Pracują tam bowiem niezwykle doświadczeni i cenieni na całym świecie fachowcy, znani z przywiązania do francuskiej tradycji i pielęgnujący jubilerskie rzemiosło. Wybranie tego konkretnego domu było też swego rodzaju ukłonem w stronę... Gustava Eiffla. To właśnie u Chaumeta słynny inżynier zamówił pod koniec XIX wieku naszyjnik z pereł z okazji ślubu swojej córki.
Dzięki pracy jubilerów pierwszy raz w historii olimpijskie i paraolimpijskie medale będą zawierać cząstkę jednego z symboli miasta-gospodarza igrzysk. I nie ma tu żadnego oszustwa: medale mają w sobie oryginalny metal, użyty do budowy słynnej wieży, której wznoszenie zakończono w 1889 roku, a do 1930 będącej najwyższą budowlą na świecie. Oczywiście nikt nie pociął specjalnie Wieży Eiffla. Skąd więc pochodzą jej części? Odpowiedź kryje się w windach. Te podczas XX wieku były niejednokrotnie modernizowane. Usuwano wtedy zbędne fragmenty wieży, które jednak nie trafiały na śmietnik, a były konserwowane i magazynowane.
Teraz, z okazji igrzysk, Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, czyli spółka zarządzająca Wieżą Eiffla, zgodziła się, aby prawdziwe, oryginalne części konstrukcji zyskały nowe życie. Zostały one przetopione w kuźniach miasta Pompey, w Lotaryngii, na wschodzie kraju. W wyniku pracy hutników powstały sześciokątne fragmenty żelaza, nawiązujące do kształtu Francji. Potem zostały one wtopione centralnie w olimpijskie i paraolimpijskie medale.
Ogółem wyprodukowano 5 084 medali. Każdy ma 85 milimetrów średnicy, a w środku 18 gramów żelaza z Wieży Eiffla. Złote krążki ważą ogółem 529 gramów, srebrne – 525, a brązowe – 455.