Kajakarskie Mistrzostwa Polski wyłoniły ostateczny kształt kadry na igrzyska

kajakarstwo

Niedzielny finał C1 200 metrów kobiet podczas mistrzostw Polski w kajakarstwie klasycznym zadecydował o olimpijskiej obsadzie. Przepustkę do Paryża wywalczyła złota medalistka Dorota Borowska (KS Posnania) oraz druga na mecie Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań). Polska kadra olimpijska w sprincie kajakowym będzie liczyła dwanaście nazwisk.

Borowska, aktualna mistrzyni Europy, była niekwestionowaną faworytką rozgrywanego w samo południe finału C1 200 metrów. W biegu medalowym zawodniczka Posnanii nie dała większych szans rywalkom, utrzymując tytuł mistrzyni Polski i gwarantując sobie udział w igrzyskach w Paryżu w kolejnej konkurencji. Dla 28-latki będzie to drugi start olimpijski – w 2021 roku w Tokio zajęła czwarte miejsce w C1 200 metrów.

Na podium C1 200 metrów kobiet zobaczyliśmy również inne przyszłe olimpijki. Trzecia na mecie była Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok), partnerka Borowskiej z olimpijskiej osady C2 500 metrów, zaś wicemistrzynią kraju została Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań). To właśnie drugie miejsce w finale umożliwi jej udział w igrzyskach w Paryżu.

Kolejnych reprezentantów naszego kraju na paryskie igrzyska poznawaliśmy przez cały weeeknd. Pierwszego dnia zawodów (piątek) na torze regatowym na bydgoskim Brdyujściu wyścigi stanowiące kwalifikacje olimpijskie wygrały Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz) w K2 500 metrów oraz Borowska i Szczerbińska w C2 500 metrów. Tego samego dnia  trener kajakarek Tomasz Kryk potwierdził, że do Paryża pojedzie również czwórka - Karolina Naja (KS Posnania), Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków) i Dominika Putto (Zawisza Bydgoszcz).

W sobotę do grona olimpijczyków dołączył Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp., C1 1000 metrów), a w niedzielę rozstrzygnięta została kwestia obsady konkurencji C1 200 metrów pań. Wcześniej, bo w maju br., prawo udziału w igrzyskach w konkurencji K2 500 metrów mężczyzn zapewnili sobie Jakub Stepun (AZS AWF Poznań) i Przemysław Korsak (Silvant Elbląg). Skład olimpijskiej reprezentacji Polski w sprincie kajakowym będzie więc liczyć dwanaście nazwisk.

Status najlepszego w kraju w C1 200 metrów mężczyzn utrzymał Oleksii Koliadych. W niedzielę w Bydgoszczy zawodnik Admiry Gorzów Wielkopolski przekonał po raz kolejny, że poprzednie dwa sezony i ostatnie tygodnie z wywalczonymi przez niego medalami największych regat nie są dziełem przypadku. W K1 200 metrów swój trzeci złoty medal w ten weekend wywalczyła Dominika Putto (Zawisza Bydgoszcz), która mecie wyprzedziła klubową i reprezentacyjną koleżankę Katarzynę Kołodziejczyk. Na najniższym stopniu podium stanęła Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), multimedalistka MŚ, ME i srebrna medalistka igrzysk w Rio de Janeiro.

W gronie kajakarzy rywalizujących na dystansie 200 metrów triumfował Sławomir Witczak (Energetyk Poznań), który nie krył rozczarowania sobotnim występem w finale K1 500 metrów i wywalczeniem „zaledwie” srebra. Drugi był jego kolega z kadry Przemysław Korsak (Silvant Elbląg), a trzeci Mikołaj Walulik (KS Posnania).

W niedzielę w Bydgoszczy rozegrano również finały osad i długich dystansów. U kajakarek wygrane padły łupem lokalnych klubów – Zawisza triumfował w K2 (Sandra Ostrowska, Kołodziejczyk) i K4 500 metrów (Ostrowska, Wiśniewska, Kołodziejczyk, Putto), a Kopernik w K2 1000 metrów (Weronika Marczewska, Martyna Jaskólska). Potrójnymi złotymi medalistami MP 2024 zostali kanadyjkarze Krystian Hołdak i Gracjan Michalak (AZS AWF Poznań), którzy do sobotniej wygranej w czwórce dołożyli w niedzielę zwycięstwa w dwójce na 200 i 1000 metrów. W mikstach na 200 metrów zwyciężyli reprezentanci Polski – w kanadyjkach byli to Szczerbińska i Aleksander Kitewski (Cresovia Białystok), a w kajakach Adrianna Kąkol i Alex Borucki (KKW 1929 Kraków). Z kolei w kajakach na 5000 metrów triumfowali Walczykiewicz i Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok), dla którego było to drugie złoto w ten weekend. W kanadyjkach na 5 kilometrów zwyciężyli reprezentanci Polski w maratonie kajakowym, czyli Paulina Grzelkiewicz i Eryk Wilga (oboje Warta Poznań).

Za dwa dni reprezentanci Polski wystartują w ME w Szeged (13-16 czerwca). Przypomnijmy, że przed rokiem biało-czerwoni – w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 – wywalczyli cztery medale, a w 2022 roku w Monachium aż trzynaście razy stawali na podium.