Coraz szersza kadra lekkoatletyczna na igrzyska w Paryżu

Klaudia Wojtunik

Za sprawą ostatniej aktualizacji rankingu olimpijskiego "Road to Paris" poznaliśmy szeroki skład polskiej reprezentacji lekkoatletycznej na igrzyska w Paryżu. Okazuje się jednak, że kadra biało-czerwonych może się jeszcze powiększyć. Wszystko dzięki tzw. relokacji.

Ranking "Road to Paris" jest boczną furtką na igrzyska dla tych lekkoatletów, którzy nie wypełnili wygórowanych minimów olimpijskich ustalanych przez krajowe federacje. W gronie tych, którzy spełnili wymogi polskich włodarzy znalazło się pięć sztafet: wszystkie 4x400 (męska, żeńska, mieszana), żeńska 4x100 oraz chodziarska 2x2x10 km. Natomiast indywidualne wskaźniki uzyskali: Ewa Swoboda, Natalia Kaczmarek, Pia Skrzyszowska, Anita Włodarczyk, Alicja Konieczek, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Adrianna Sułek, Anna Wielgosz, Maria Żodzik, Klaudia Kazimierska, Damian Czykier, Jakub Szymański, Piotr Lisek, Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek, Mateusz Borkowski, Norbert Kobielski i Maher Ben Hlima.

Pozostali polscy przedstawiciele "królowej sportu" w walce o Paryż musieli "ścigać się" z innymi zawodnikami w światowych rankingach, który jest co tydzień aktualizowany. Po przedostatniej aktualizacji z przepustki do Paryża mogło się cieszyć 21 lekkoatletów. W gronie pewniaków byli m.in. oszczepniczka Maria Andrejczyk czy tyczkarz Robert Sobera. Reszta musiała czekać z "otwieraniem" szampana" do oficjalnego zamknięcia list. Po tym zdarzeniu na listach dających kwalifiakcje znaleźli się: Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Albert Komański, Weronika Lizakowska, Aleksandra Płocińska, Aneta Konieczek, Robert Sobera, Nikola Horowska, Klaudia Kardasz, Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki, Daria Zabawska, Malwina Kopron, Maria Andrejczyk, Cyprian Mrzygłód, Marcin Krukowski, Katarzyna Zdziebło, Artur Brzozowski.

Okazuje się jednak, że polska kadra może jeszcze urosnąć. Do 4 lipca krajowe związki mają określić, z których miejsc nie zamierzają skorzystać. Te będą następnie podstawą do relokacji. Dzięki takiemu zabiegowi w grze o igrzyska wciąż pozostaje całkiem spora grupka biało-czerwonych, m.in.: płotkarka Klaudia Wojtunik, Filip Rak (1500 m), Dawid Wegner (rzut oszczepem), Krystsina  Tsimanouskaya (200 m), Justyna Święty-Ersetic (400 m), Olga Chojecka (chód), Oliwer Wdowik (100 m), Maciej Wyderka (1500 m) czy Krzysztof Kiljan (110 metrów przez płotki).

W przypadku Dawida Wegnera szanse mocno urosły po tym, jak wyszło na jaw, że reprezentant Indii w rzucie oszczepem Devarakeshavi Prakasha Manu został zawieszony za wykrycie w jego organizmie sterydów anabolicznych. Hindus zajmował wysokie 15. miejsce w światowym rankingu.

 

Zdjęcie: Klaudia Wojtunik/Facebook (@kamciography)


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane