Ostatnia prosta w grupie mistrzowskiej – dla kogo tytuł?

  • Redakcja

W przedostatnim odcinku pasjonującej walki o tytuł Mistrza Polski wiele się może wydarzyć. Najbliżej upragnionego celu jest Legia Warszawa, ale swoje nadzieje mają jeszcze w Białymstoku, a nawet w Poznaniu. Emocje gwarantowane!

Dziś odbędą się cztery spotkania w grupie mistrzowskiej Ekstraklasy. To najważniejsze rozegrane zostanie w stolicy. Przy Łazienkowskiej „Wojskowi” zmierzą się z Górnikiem Zabrze. Legia na dwie kolejki przed końcem sezonu ma 64 punkty, o trzy więcej niż Jagiellonia Białystok i o pięć więcej niż Lech Poznań. Jeśli wygra, pozbawi Kolejorza już nawet matematycznych szans na majstra. Sama zaś będzie coraz bliżej tronu.

Faworytami do zwycięstwa będą legioniści. Ale, ale.. to polska liga. Nie od dziś pasuje do niej słynny cytat z piosenki Anity Lipnickiej: „Wszystko się może zdarzyć”. Szczególnie w tym sezonie. W bieżących rozgrywkach Ekstraklasy doszło już do tylu niespodziewanych zwrotów akcji, że nie możemy wykluczyć kolejnych. Teoretycznie Legia powinna się wieczorem bardzo przybliżyć do mistrzostwa. Ale z drugiej strony Górnik Zabrze zrobi wszystko, by jej w tym przeszkodzić. Tym bardziej, że i on ma o co grać. Zabrzanie okupują czwarte miejsce w lidze, mając trzy punkty przewagi nad Wisłą Płock. Jeśli utrzymają tę lokatę do końca sezonu – zagrają latem w europejskich pucharach. Zatem jakieś punkty przy Łazienkowskiej by im się przydały. Nóg nie odstawią ani na moment.

Kurs na ten mecz w forBET: 1.65 – 3.80 – 5.50.

***

Drugie co do ważności spotkanie odbędzie się dziś w Lubinie. Miejscowe Zagłębie podejmie tam Jagiellonię. Jagiellonię, która nieoczekiwanie wciąż może marzyć o wygraniu ligi. Nieoczekiwanie, bo w ostatnich tygodniach uleciała z niej forma. Tak się przynajmniej wszystkim wydawało. Ale znów – Ekstraklasa nas zaskoczyła! Jaga niedawno gubiła „oczka” z prawie każdym, by w dwóch meczach odebrać punkty Legii, a następnie pokonać w Poznaniu Lecha. Dzięki takiemu obrotowi sprawy Białostocczanie mają trzy „oczka”straty do zespołu z Warszawy. Gdyby na koniec sezonu Jagiellonia miała tyle samo punktów co warszawska ekipa, to drużyna z Podlasia sięgnęłaby po majstra. Dlaczego? Bo na finiszu fazy zasadniczej była wyżej w tabeli (zajęła drugie miejsce, a „Wojskowi” trzecie). Nie trzeba zatem więcej tłumaczyć, jak ważny dla Jagi będzie dzisiejszy pojedynek z Zagłębiem. Z Zagłębiem, które praktycznie nie ma już o co walczyć. Puchary mu nie grożą, spadek również. W teorii zapowiada się więc łatwe zwycięstwo dla gości ale.. to Ekstraklasa. Niczego nie można być do końca pewnym.

Kurs na ten mecz w forBET: 3.50 – 3.35 – 2.10.

***

W Krakowie dojdzie dziś do spotkania Wisły z Lechem. W Poznaniu działacze nie czekali na koniec sezonu i w czwartek zwolnili Nenada Bjelicę. W ostatnich dwóch kolejkach Kolejorza poprowadzi trio Jarosław Araszkiewicz – Tomasz Rząsa – Rafał Ulatowski. Oryginalne rozwiązanie, przyznacie? Lech wciąż ma matematyczne szanse na mistrzostwo. Wystarczy, że wygra pod Wawelem, a Legia nie pokona Górnika Zabrze (najwyżej zremisuje) i Jagiellonia zgubi wieczorem punkty. Wówczas w przyszłą niedzielę przy Bułgarskiej Kolejorz będzie miał szansę, by rzutem na taśmę, sięgnąć po majstra. Do Poznania 20 maja przyjedzie bowiem stołeczna drużyna. Niemożliwe? Znów, gdyby to nie była Ekstraklasa…

Dla Wisły będzie to szczególne starcie z tego względu, iż po zakończeniu sezonu odejdą z niej dwaj legendarni piłkarze: Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki. Krakowianie będą chcieli godnie pożegnać swoje klubowe ikony. To chyba jedyny argument przemawiający za tym, by „Biała Gwiazda” miała się dziś Lechowi postawić. Wisła, podobnie jak Zagłębie, także nie ma już szans na puchary i nie musi się martwić o spadek. To Kolejorzowi powinno bardziej zależeć na wygranej. Pytanie, czy Poznaniacy będą w stanie się otrząsnąć po środowej porażce na własnym stadionie z Jagiellonią?

Kurs na ten mecz w forBET: 2.70 – 3.30 – 2.58

***

W cieniu meczów z udziałem drużyn bijących o mistrzostwo kraju, odbędzie się dziś także spotkanie Wisły Płock z Koroną Kielce. Kielczanie nie mają już o co walczyć, a gospodarze – jak najbardziej. Wisła wciąż wierzy, że uda jej się awansować do europejskich pucharów. Ma trzy punkty straty do Górnika, który zajmuje czwarte miejsce premiowane awansem do Europy. Ale Zabrzanie zagrają dziś w Warszawie i są spore szanse, że stracą punkty. Wówczas piłkarze Jerzego Brzęczka mogliby się do nich zbliżyć w tabeli. Pod warunkiem, że pokonają Koronę.

Kurs na ten mecz w forBET: 1.80 – 3.60 – 4.10