Karbownik i Ławrynowicz blisko podium w pięciobojowych zawodach Pucharu Świata

pięciobój nowoczesny

Polscy specjaliści od pięcioboju nowoczesnego rywalizowali w zawodach Pucharu Świata w Ankarze. Blisko podium była nasza sztafeta MIX, która uplasowała się na "najgorszej" dla sportowców 4. pozycji.

Podium na wyciągnięcie ręki

Ostatniego dnia Pucharu Świata w Ankarze do startu przystąpiły sztafety mieszane. Polskę reprezentowali Małgorzata Karbownik i Daniel Ławrynowicz. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w turnieju szermierczym, będącym pierwszą okazją na zdobycie punktów. W rundzie rankingowej zdobyli ich 206, a kolejne dwa „dołożyli” w części bonusowej. Na prowadzenie po szermierce wysunęli się Kazachowie, którzy zyskali sporą przewagę nad rywalami. Nasi reprezentanci okazali się najskuteczniejszym duetem podczas swojego przejazdu po parkurze. Za przekroczenie normy czasu z puli 300 możliwych do zdobycia, zachowali 286 punktów.

Trzeci rezultat uzyskany w konkurencji pływackiej (2×100 metrów stylem dowolnym) pozwolił im awansować do czołowej trójki sztafet, przed finałową rozgrywką biegu ze strzelaniem. Na prowadzeniu niezmiennie znajdowali się Kazachowie. Elena Potapenko ruszyła na trasę 20 sekund przed Włoszką Aurorą Tognetti i 44 sekundy przed Małgorzata Karbownik. Dwie sekundy za naszą zawodniczką na pierwszą pętlę wybiegła Egipcjanka Amira Kandil.

Bardzo mocna sztafeta z Egiptu, z biegnącym na drugiej zmianie srebrnym medalistą tej edycji Pucharu Świata Moutazem Mohamedem, postawiła bardzo trudne warunki w walce o sztafetowy brąz. Afrykanie okazali się najsilniejsi w laser run, zajmując ostatecznie drugie miejsce na podium. Małgorzata Karbownik i Daniel Ławrynowicz uzyskali drugi najlepszy wynik konkurencji łączonej. Daniel, kończący wyścig na drugiej zmianie w polskiej sztafecie, finiszował na miejscu 4, za Włochem Federico Alessandro.

Nasi daleko w rywalizacji indywidualnej

Natalia Dominiak została jedną z 18 najlepszych pięcioboistek, które zakwalifikowały się do finałowej walki wśród kobiet. Po trzech konkurencjach do biegu ze strzelaniem wyruszyła z numerem 10-tym, odpowiadającym zajmowanej pozycji w klasyfikacji. Pozycję liderki zajmowała Brytyjka Krenza Bryson, która ruszyła na trasę przed Francuzką Marię Oteizą i Egipcjanką Samą Abdelmaksoud. Po 43 sekundach na trasie pojawiła się reprezentantka Polski. Natalia osiągnęła 14 wynik laser run. Przekroczyła linię mety jako 15, zdobywając 33 punkty do rankingu Pucharu Świata.

Bliski awansu do 18-osobowego, wąskiego finału był Kamil Kasperczak. Startujący w półfinale "B" (awans najlepszej dziewiątki) Polak miał dobry początek na laser run, który pozwolił mu przesunąć się na miejsce, dające awans do decydującej rozgrywki. Niewielkie różnice czasowe dzielące zawodników walczących o miejsca w finale sprawiły, że na rozstrzygnięcia trzeba było poczekać aż finiszowych metrów. Kamil opuścił swoje stanowisko strzeleckie jako 9-ty, ale tuż za nim swoją rundę skończył Czech Marek Grycz. Nasz południowy sąsiad po ataku na ostatnich 600 metrach wyprzedził naszego reprezentanta i zajął ostatnie dające awans miejsce w półfinale „B”. Kamil przeciął linię mety jako 10.