Dobra forma polskiego dyskobola w sezonie olimpijskim

Oskar Stachnik

Oskar Stachnik dobrze rozpoczął sezon lekkoatletyczny na stadionie. Polski dyskobol w dwóch startach zanotował wartościowe rezultaty.

Wygląda na to, że zawodnik AZS UMCS Lublin szykuje olimpijską formę na ten sezon. Pierwsze starty w jego wykonaniu dają nadzieję na naprawdę dalekie rzucanie. W zeszłym weekend Oskar uplasował się na drugim miejscu podczas mityngu w Poznaniu z wynikiem 63,09 m. Zwyciężył doświadczony Robert Urbanek - 63,77 m.

Dobrą dyspozycję potwierdził kilka dni poźniej na mityngu w Huelvie, zaliczanym do cyklu World Athletics Continental Tour Bronze.  W Andaluzji Polak czterokrotnie posłał dysk za kreskę oznaczającą 60 metr, a rywalizację ukończył na drugiej pozycji z wynikiem 63.25 uzyskanym w trudnych, deszczowych warunkach. To trzeci rezultat w karierze Stachnika.

Konkurs dyskoboli wygrał Litwin Martynas Alekna (63.99). Przypomnijmy, że jego dwa lata młodszy brat Mykolas kilka tygodni temu podbił niemal 38-letni rekord świata w rzucie dyskiem. Lekkoatleta historycznego wyczynu dokonał podczas mityngu Oklahoma Throws Series w Ramonie w USA, gdzie uzyskał w najlepszej próbie odległość 74,35 m.

Oskar Stachnik odnosił spore sukcesy w randze juniora i młodzieżowca. Był brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy (2019), wicemistrzem świata juniorów (2016) i mistrzem Europy juniorów (2017). W zeszłym roku w Chengdu został zwycięzcą Uniwersjady.