Niezły start w Diamentowej Lidze: Kaczmarek druga na 400 metrów

Diamentowa Liga

Udanie rozpoczęła starty w tegorocznym sezonie lekkoatletycznej Diamentowej Ligi Natalia Kaczmarek. W chińskim  Xiamen Polka zajęła drugie miejsce w biegu na 400 metrów, ustępując jedynie mistrzyni świata Marileidy Paulino z Dominikany. Wszystkich przyćmił jednak szwedzki tyczkarz Armand Duplantis, który kolejny raz pobił rekord świata.

Dla Kaczmarek, wicemistrzyni świata z Budapesztu (2023), to najlepsze otwarcie sezonu w karierze. Bieg na 400 metrów ukończyła z czasem 50,29 (najszybsza Marileidy Paulino miała 50.08). Przed rokiem, gdy Diamentowała Liga ruszała w Dausze, nasza biegaczka osiągnęła 51,64, co dało jej trzecią lokatę. Ogółem w ubiegłym sezonie Polka wygrała mityngi we Florencji, Chorzowie i Monako, a w finale, w Eugene, zajęła drugie miejsce. Zdobyła dzięki temu najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się za tydzień, w chińskich Suzhou i Szanghaju. Tam jednak nie zobaczymy Natalii Kaczmarek, która czeka długa podróż w inne miejsce świata, czyli do amerykańskiego Miami. Na Florydzie trwa bowiem zgrupowanie reprezentacji Polski przed bardzo ważną imprezą, jaką będą mistrzostw świata sztafet, które są zarazem kwalifikacjami olimpijskimi. W malowniczym Nassau na Bahamach wicemistrzyni świata wystąpi w żeńskiej i mieszanej sztafecie 4x400 m. Zawody zaplanowano na 4-5 maja.

A w Xiamen kibice zobaczyli jeszcze dwoje Polaków: Aneta Lemiesz pobiegła jako pacemakerka na 1500 metrów. Przypomnijmy, że to ważna funkcja, bo 42-latka znajduje się przez część dystansu na czele stawki i dyktuje czołowym zawodniczkom odpowiednie tempo. Aż pięć czołowych miejsc wywalczyły tu Etiopki, a najlepsza okazała się Gudaf Tsgay, która pobiła rekord mityngu – 3.50,30. To w tym roku najlepszy rezultat na świecie i trzeci w historii.

Patryk Sieradzki był z kolei „zającem” w biegu na 800 metrów. Tutaj triumfował mistrz świata z Budapesztu Kanadyjczyk Marco Arop  – 1.43,61.

Największą gwiazdą w Xiamen został Armand Duplantis. Szwed poprawił własny rekord świata w skoku o tyczce, który teraz wynosi 6,24 m. Co ciekawe poprzedni najlepszy rezultat padł również podczas zawodów Diamentowej Ligi – 17 września 2023 podczas finału cyklu w amerykańskim Eugene (wtedy był to wynik 6,23). Duplantis na początku marca wygrał z wynikiem 6,05 halowe MŚ  w Glasgow, a rekordy globu bije od 2020 roku.

Bieg na 100 metrów panów wygrał  Christian Coleman z USA – 10,13, na 200 m kobiet najlepsza była  Australijka Torrie Lewis – 22,96, bieg na 100 metrów przez płotki wygrała Kubanka Jasmine Camacho-Quinn – 12,45, Kenijka Beatrice Chepkoech była najlepsza w biegu na 3000 m z przeszkodami – 8.55,40, a na 5000 m najszybszy był Etiopczyk Lamecha Girma – 12.58,96. Chinka Lijiao Gong triumfowała w konkursie pchnięcia kulą – 19,72, w konkursie rzutu dyskiem najlepsza okazała się Amerykanka Valarie Allman – 69,80.