Poniedziałkowe zmagania Polaków w Paryżu (5 sierpnia)

Poniedziałkowe zmagania Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu przyniosły jak zwykle zarówno momenty triumfu, jak i rozczarowania.

W zawodach lekkoatletycznych, Natalia Kaczmarek zdominowała swój bieg na 400 metrów, uzyskując czas 49,98 sekundy, co zapewniło jej miejsce w półfinale. Justyna Święty-Ersetic z wynikiem 50,95 sekundy zajęła czwarte miejsce i zmuszona będzie walczyć o awans w repasażach. W rywalizacji na 200 metrów kobiet Martyna Kotwiła i Kristina Cimanouska nie zdołały przebić się do półfinałów, mimo że Cimanouska zajęła drugie miejsce w swoim biegu repasażowym z czasem 23,01 sekundy, a Kotwiła była czwarta z czasem 23,24 sekundy.

W kajakarstwie slalomowym w konkurencji kayak cross mężczyzn, Grzegorz Hedwig zakończył swoją przygodę na etapie ćwierćfinałów, dopływając do mety jako czwarty. Mateusz Polaczyk zdołał awansować do półfinału, jednak tam, jak i w "małym finale", zajmował czwarte miejsce, co dało mu ostatecznie ósmą lokatę.

Siatkarze odnieśli znaczący sukces, pokonując Słowenię 3:1 w ćwierćfinale olimpijskiego turnieju. Po zaciętym meczu, w którym dominowali w trzech z czterech setów, zapewnili sobie miejsce w półfinale, gdzie zmierzą się z USA. Z kolei duet siatkarzy plażowych, Michał Bryl i Bartosz Łosiak, odpadł w 1/8 finału po porażce z Hiszpanami Pablo Herrerą i Adrianem Gavirą 0:2.

W turnieju drużynowym tenisa stołowego kobiet Polki nie sprostały reprezentacji Japonii, przegrywając 0:3. Zuzanna Wielgos i Natalia Bajor stoczyły zacięty pojedynek deblowy, ale przegrały 1:3. W singlowych pojedynkach Anna Węgrzyn oraz Natalia Bajor również musiały uznać wyższość rywalek.

We wspinaczce sportowej Aleksandra Mirosław zachwyciła wszystkich, bijąc własny rekord świata w rundzie rozstawieniowej z czasem 6,06 sekundy, a w rundzie eliminacyjnej uzyskała wynik na 6,10 sekundy. Aleksandra Kałucka także pokazała swoją klasę, ustanawiając nowy rekord życiowy z czasem 6,65 sekundy.

W zmaganiach zapaśniczych Wiktoria Choluj rozpoczęła zmagania od zwycięstwa nad Chinką Zhou Feng w 1/8 finału, jednak w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Amerykanki Amit Elor. Wciąż ma szansę na repasaże, co daje nadzieję na dalszą walkę o medal.

Albert Komański zajął ósme, ostatnie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 200 metrów mężczyzn, uzyskując czas 20.77. Polak będzie miał jeszcze szansę powalczyć o awans w repasażach.

Jeździeckie kwalifikacje w skokach indywidualnych nie przyniosły pozytywnych rezultatów dla Polaków. Adam Grzegorzewski, Dawid Kubiak i Maksymilian Wechta uplasowali się odpowiednio na 52., 53. i 58. miejscu, co nie pozwoliło im awansować do finału.

W kolarstwie torowym polska drużyna sprinterek, w składzie Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak, zajęła siódme miejsce, pokonując Kanadyjki w wyścigu o siódme miejsce. Choć daleko od podium, Polki pokazały hart ducha i waleczność.