Bartnik w wąskim finale olimpijskim w strzeleckiej konkurencji karabin trzy postawy

strzelectwo Tomasz Bartnik Paryż 2024

Tomasz Bartnik awansował do olimpijskiego finału strzeleckiej konkurencji karabin trzy postawy, zajmując w eliminacjach w Chateauroux szóste miejsce. Odpadł Maciej Kowalewicz, który został sklasyfikowany na 37. pozycji. Najlepszy wynik uzyskał Chińczyk Liu Yukun.

Od środowego poranka na strzelnicy w Paryżu toczyła się rywalizacja mężczyzn w konkurencji karabinu w trzech postawach 50 m mężczyzn. Polskę reprezentowało dwóch zawodników, gdzie duże nadzieje pokładaliśmy przede wszystkim w Tomaszu Bartniku. Mniejsze w Macieju Kowalewiczu.

W pierwszej postawie – klęczącej, Tomasz Bartnik zdobył 195 punktów (serie po 97 i 98). Polak rozkręcał się z każdym strzałem i zdecydowanie lepiej radził sobie w postawie leżącej, gdzie zdobył aż 199 punktów. Podczas pierwszej serii w postawie stojącej nasz zawodnik ustrzelił 100 punktów! Druga, a zarazem ostatnia seria była nieco słabsza – 97pkt, ale i tak wystarczyło to do utrzymania miejsca w czołowej ósemce.

Wygrał Liu Yukun, który uzyskał 594 pkt i wyprzedził Norwega Jona-Hermanna Hegga – 593 oraz Ukraińca Serhija Kułysza – 592. Bartnik uzyskał 591 punktów, natomiast Kowalewicz – 579.

Finał, z udziałem ośmiu zawodników, rozpocznie się w czwartek o godz. 9:30.

Dla Bartnika to drugie igrzyska. W Tokio (2021) zajął 8. miejsce w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów mix (z Anetą Stankiewicz), był 15.  w konkurencji karabin małokalibrowy trzy postawy 50 m oraz 23. w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów. Na mistrzostwach świata w 2018 roku osiągnął największy sukces w karierze, zdobywając złoty medal w konkurencji karabinu dowolnego 3 × 40 strzałów. Z kolei rok później, na mistrzostwach Europy seniorów w Bolonii, zajął 3. miejsce w konkurencji karabin dowolny, postawa leżąca, 50 m. W tej samej konkurencji wywalczył złoto w drużynie.