Startują Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie.

Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie

Gorzów Wielkopolski będzie pierwszą areną zmagań w tegorocznej edycji Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich. W każdych zawodach biorą udział setki dzieci, które rywalizują w lekkoatletycznym dwuboju i walczą o wyjazd na finał całego cyklu. Każdorazowo spotykają się także z polskimi gwiazdami lekkiej atletyki – w Gorzowie Wielkopolskim będzie to m.in. mistrzyni olimpijska z Tokio Małgorzata Hołub-Kowalik. 

W ramach programu Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich odbędzie się szesnaście eliminacji wojewódzkich i finał, który w tym roku zaplanowany jest w lekkoatletycznej hali Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że dzięki temu programowi nie tylko pozyskamy w przyszłości zdolnych lekkoatletów, ale także w odpowiedni sposób zadbamy o zdrowie bardzo wielu młodych ludzi. Każde wydarzenie przygotowujemy tak, jak profesjonalną imprezę dla seniorów. Młodzi ludzie mają okazję poczuć atmosferę poważnych zawodów. Chcemy, by większość tych dzieciaków została przy sporcie i by duża część z nich wybrała lekkoatletykę – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a kiedyś wybitny polski wieloboista.

Zawody będą rozgrywane w tej samej formuje, jak przed rokiem, czyli w dwuboju. Pierwsze eliminacje odbędą się w poniedziałek, 9 września, w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie), a kolejne zaplanowane są w Oleśnicy (Dolnośląskie, 10.09), Opolu (Opolskie, 11.09), Częstochowie (Śląskie, 12.09), Łodzi (Łódzkie, 13.09), Poznaniu (Wielkopolskie, 16.09), Człuchowie (Pomorskie, 17.09), Szczecinku (Zachodniopomorskie, 18.09), Włocławku (Kujawsko-Pomorskie, 19.09), Olsztynie (Warmińsko-Mazurskie, 23.09), Białymstoku (Podlaskie, 24.09), Lublinie (Lubelskie, 25.09), Radomiu (Mazowieckie, 26.09), Stalowej Woli (Podkarpackie, 27.09), Kielcach (Świętokrzyskie, 28.09) i Krakowie (Małopolskie, 30.09). Wielki finał odbędzie się w hali lekkoatletycznej Centralnego Ośrodka Sportu w Spale 10 listopada.

Z pewnością wielkim atutem zawodów z cyklu Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich jest obecność polskich gwiazd. W Gorzowie Wielkopolskim będzie to mistrzyni olimpijska z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 metrów Małgorzata Hołub-Kowalik, która razem z wybitną niegdyś polską tyczkarką Moniką Pyrek spotka się z młodzieżą także w Szczecinku. W Łodzi będzie m.in. kolejny mistrz olimpijski z Tokio Kajetan Duszyński, w Opolu Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, a w Oleśnicy medalista mistrzostw Europy i mistrzostw świata Łukasz Krawczuk. Tych gwiazd będzie całe mnóstwo i to nie tylko z lekkiej atletyki, bo choćby w Opolu z młodymi zawodnikami spotka się m.in. sztangista Bartłomiej Bonk, wicemistrz olimpijski.

– Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie to program skierowany do młodych ludzi, którzy jeszcze nie uprawiają żadnej dyscypliny sportu. Dzięki tym zawodom każdego roku tysiące dzieci stawia swoje pierwsze poważne kroki na lekkoatletycznym tartanie. Dwa ostatnie lata tego projektu pokazały, że jest bardzo dużo utalentowanych i chętnych do pracy dzieciaków, które jednak nie zajmują się sportem. I chodzi o to, żeby chciały się tym sportem zająć – dodaje Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Zdjęcie: Arkadiusz Modliński / Polski Związek Lekkiej Atletyki


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

 

Sprawdź ofertę forBET

Artykuły powiązane