Polski Związek Biathlonu bez maskotki. Winna... sztuczna inteligencja?

maskotka biathlon

Polski Związek Biathlonu świętuje w tym roku 40-lecie, a kilka dni temu w Zabrzu odbyła się specjalna jubileuszowa gala. Kilka miesięcy temu ogłoszono też konkurs na zaprojektowanie maskotki  PZBiath. Jury wybrało zwycięską pracę, ale wyniki szybko anulowano, bo okazało się, że maskotkę... wygenerowała najpewniej sztuczna inteligencja.

Polski Związek Biathlonu konkurs zorganizował 19 kwietnia. Założenia były takie, że projekt maskotki może być w formie rysunku ręcznego lub komputerowego. W konkursie udział mógł wziąć każdy, a prace mogły nadsyłać też kluby biathlonowe. Wiadomo też było, że prace oceni specjalna trzyosobowa komisja. Podczas obrad członkowie komisji nie wiedzieli, czyje prace oglądają. Nagrodą w konkursie miały być oryginalne narty biegowe, używane w Pucharze Świata, wraz z kijkami.

Wyniki miały być znane na początku czerwca. Jednak federacja poinformowała, że z powodu ogromu prac zakończenie konkursu przesunięto na koniec czerwca. „Bardzo cieszymy się tak dużym zainteresowaniem naszym konkursem” – pisał związek. Ostatecznie kilka dni temu ogłoszono zwycięzcę i rozpętała się burza.

Jury wybrało uśmiechniętą wiewiórkę w stroju biathlonisty, z białym orzełkiem na czapce. Jednak gdy kibice zobaczyli zwycięską pracę, wszyscy zaczęli zwracać uwagę, że za projektem musi stać sztuczna inteligencja, a wiewiórki nikt nie zaprojektował, a po prostu została sztucznie wygenerowana, co złamało regulamin konkursu. W jednym z punktów podkreślono bowiem, że „Uczestnik wysyłając zgłoszenie potwierdza, że jest jedynym autorem i właścicielem praw autorskich”.

Polski Związek Biathlonu nie czekał długo z reakcją i postanowił anulować konkurs. „W związku z ogromem kontrowersji, jakie wywołały wyniki konkursu na maskotkę Polskiego Związku Biathlonu informujemy, że postanowiliśmy skorzystać z zapisów Regulaminu i anulować konkurs oraz jego wyniki” – napisano w komunikacie. „Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – dodano.

 

Zdjęcie: mat. prasowe / Polski Związek Biathlonu


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane