Młodzi lekkoatleci powalczą o kwalifikacje na mistrzostwa Europy do lat 18

lekkoatletyka Roch Krukowski

W piątek w Lublinie startuje Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży w lekkiej atletyce. Poza medalami młodzi sportowcy powalczą o udział w mistrzostwach Europy U18.

W imprezie wystartuje blisko 950 młodych zawodników, reprezentujących przeszło 250 klubów z całej Polski. Na lubelskim stadionie zaprezentuje się między innymi liderka europejskich tabel w kategorii U18 w biegu na 400 metrów Anastazja Kuś, która w miniony weekend błysnęła formą podczas mistrzostw Polski seniorów w Bydgoszczy. W serii eliminacyjnej Kuś przebiegła dystans jednego okrążenia w czasie 52.26, poprawiając rekord Polski U18 i sygnalizując olimpijskie aspiracje. W rzucie oszczepem wystartuje z kolei Roch Krukowski. Warszawianin ma w tym sezonie za sobą starty tak sprzętem 700 gramowym jak i seniorskim, którym rzucał najdalej w Europie wśród juniorów młodszych. 

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski U18, które tradycyjnie odbywają się w ramach olimpiady młodzieży, będą miały w tym sezonie wyjątkowe znaczenie. Wyniki z imprezy zadecydują, kto ostatecznie będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy U18 w Bańskiej Bystrzycy. W ostatnich miesiącach o wskaźnik postarało się liczne grono młodych lekkoatletów i finalną selekcją będą właśnie zawody w Lublinie.

– Przed sezonem przyjęliśmy, że krajowe minima kwalifikacyjne będą tożsame z tymi międzynarodowymi ustalonymi przez European Athletics. Efektem tej decyzji było niemal hurtowe uzyskiwanie wskaźników przez naszą zdolną młodzież. Na przykład w biegu na 200 metrów kobiet czas lepszy od minimum uzyskało aż 19 sprinterek. W związku z tym w wielu konkurencjach zawody w Lublinie będą stanowić selekcję do kadry na mistrzostwa Europy juniorów młodszych. Można powiedzieć, że mistrzostwa Polski będą miały coś z amerykańskich trialsów, gdzie trzeba potwierdzić formę na krajowej imprezie docelowej i na tej podstawie awansować do reprezentacji – mówi odpowiadający za szkolenie młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki Marcin Góra. Generalnym sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest Grupa ORLEN. 

Wstęp na wszystkie sesje zawodów będzie bezpłatny. Transmisje z zawodów organizowanych na stadionie w Lublinie będzie można zobaczyć w telewizji internetowej KP Sport. 

 

Zdjęcie: Tomasz Kasjaniuk / PZLA


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane