Aż 12 finałów biało-czerwonych na początek mistrzostw Europy w sprincie kajakowym

kajakarstwo

Nasza reprezentacja doskonale spisywała się w czwartek w mistrzostwach Europy w sprincie kajakowym. Bezpośrednią przepustkę do finałów A wywalczyło dwanaście polskich osad.

Świetnie spisali się kajakarze. Bardzo dobry dzień zanotowali zwłaszcza Jakub Stepun, Przemysław Korsak i Sławomir Witczak, którzy razem z Piotrem Morawskim wywalczyli finał w czwórce na dystansie 500 metrów, a następnie Stepun i Korsak wygrali wyścig eliminacyjny w K2 200 metrów. Do tego Witczak wygrał wyścig w K1 500 metrów, a Stepun był drugi w K1 200 metrów, a Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński, Piotr Morawski i Przemysław Rojek w K4 1000 metrów. W sumie zatem kajakarze zapewnili sobie pięć finałów. Bardzo emocjonujący był zwłaszcza wyścig na 500 metrów Witczaka, który ruszył bardzo spokojnie, ale kapitalnym finiszem zapewnił sobie pierwsze miejsce i bezpośredni awans do finału.

Kolejny raz znakomicie spisali się Polacy w kanadyjkowych jedynkach na dystansie 200 metrów, bo zarówno Dorota Borowska, jak i Oleksii Koliadych pewnie wygrali swoje biegi. Polka w Paryżu wystartuje zarówno w swojej koronnej konkurencji, czyli C1 200 metrów, jak i w C2 500 metrów z Sylwią Szczerbińską. Polki razem popłyną także w Szeged, bo finał tej konkurencji zaplanowano w sobotnie popołudnie. Choć Borowska i Szczerbińska ledwie kilka razy pływały razem w dwójce to nie powinno być to problemem. Bezpośredni awans do finału z reprezentacji kanadyjek wywalczyli tez w konkurencji C2 500 metrów Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński.

Najmniej liczna w Szeged jest reprezentacja Polski kajakarek, bo trener Tomasz Kryk zaplanował, że zawodniczki, które będą rywalizować w igrzyskach w Paryżu nie wystartują na Węgrzech, a pojadą na zgrupowanie do Włoch. W mistrzostwach Europy startują zatem tylko cztery kajakarki. W czwartek bezpośrednie awanse do finałów A zapewniły sobie Katarzyna Kołodziejczyk i Sandra Ostrowska w K2 200 metrów, Justyna Iskrzycka w K1 1000 metrów oraz Iskrzycka i Kołodziejczyk w K2 500 metrów.

W pozostałych konkurencjach Polacy będą rywalizować w półfinałach. Będą to Katarzyna Kołodziejczyk (K1 200 metrów), Rafał Rosolski (K1 500 metrów), Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński (K2 500 metrów), Magda Stanny (C1 500 metrów), Wiktor Głazunow (C1 1000 metrów), Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (C2 1000 metrów) i Norman Zezula (C1 500 metrów).

Mistrzostwa Europy w Szeged, które są ostatnim poważnym startem przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, potrwają do niedzieli.