Akcja meczu! – subiektywne podsumowanie 36. kolejki Ekstraklasy

  • Redakcja

Czasem tak się zdarza, że nie mamy czasu. Obowiązki w pracy lub spotkania rodzinne powodują, że odkładamy na bok oglądanie najważniejszej ligi. Pora przyjść z pomocą potrzebującym i rozpocząć cykl „Akcja meczu!”. Będzie on polegał na subiektywnym wyborze jednej sytuacji z każdego meczu Ekstraklasy. Postaram się, żeby każdy wybór zrekompensował Wam stracony czas.

Termalica Nieciecza vs. Arka Gdynia

Dla gospodarzy ten mecz był bardzo istotny. Po meczu mówiono głównie o zwolnieniu Leszka Ojrzyńskiego, który nie spełnia oczekiwań władz Arki. Trzeba przyznać, że ostatnie wyniki Gdynian nie są powalające, ale wydaje się, że włodarze powinni być bardziej wyrozumiali dla najbardziej utytułowanego trenera w historii Arki. Termalica za to zapewniała sobie walkę do samego końca i ostatni mecz z Piastem Gliwice, który również jest „zamieszany” w spadek, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Ciekawe, jak zareagowano by na sytuację Szymona Pawłowskiego, gdyby zespół z Niecieczy nie zanotował pozytywnego wyniku.

Ciężko uwierzyć, że jeszcze całkiem niedawno ten piłkarz ocierał się o kadrę. Chociaż, patrząc po powołaniach, znajdziemy tam równie dobrych „ancymonów”…

Pogoń Szczecin vs. Lechia Gdańsk

… a takiego możemy znaleźć m.in. w zespole z Gdańska. Nie ma co się jednak pastwić nad kolegą Roberta Lewandowskiego. W Szczecin pożegnano za to byłego reprezentanta Polski. Rafałowi Murawskiemu nigdy nie można było odmówić zaangażowania jakie prezentował na boisku podczas każdego meczu, dlatego kto jak kto, ale on zasługiwał na godne pożegnanie z kibicami Portowców.

Należy dodać, że to nie było jedyne rozstanie z kibicami w tej kolejce, co tylko uświadamia nam jak ten czas zap….

Sandecja Nowy Sącz vs. Cracovia Kraków

Nie tylko piłkarze opuszczają ekstraklasowe boiska. Sandecja Nowy Sącz wróciła – można powiedzieć – tam, gdzie jej miejsce. Tam, gdzie będzie mogła grać mecze u siebie, w Nowym Sączu. Całosezonowe granie na wyjeździe nie działało dobrze na piłkarzy Sandecji, więc to musiało się tak skończyć. Miejmy nadzieje, że spadek podziała mobilizująco na klub z Nowego Sącza i wróci on do Ekstraklasy, żeby pobyć w niej znacznie dłużej.

Śląsk Wrocław vs. Piast Gliwice

Zawsze chwytają za serce obrazki z osobami, który mają utrudnione poruszanie się, a i tak potrafią przemóc swoje słabości, tylko po to, żeby zobaczyć drużynę, której kibicują. Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu mecz Śląska z Piastem obejrzało 1074 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami w ramach akcji „Tygodnia Bez Barier”.

Oby więcej takich akcji na polskich stadionach.

Legia Warszawa vs. Górnik Zabrze

Każdy obiektywny kibic, śledzący Ekstraklasę na co dzień ceni Miro Radovica. Znamy jego wszystkie „zamachy”, „kiwki”, na które nie tak dawno nabierali się obrońcy Realu Madryt. Prócz tych wszystkich atutów zdąrzyliśmy poznać Serba z nieco innej strony, tej gorszej. Wszystkie „padolina” w jego wykonaniu mogą wywołać u kibica poczucie żenady. Mimo VAR’u i kamer, którym nic nie umknie, kapitan Wojskowych nadal próbuje oszukać już nie wiadomo kogo.

Dobrze, że w tej sytuacji się szybko pozbierał i wrócił do gry. Niesmak jednak pozostał.

Wisła Kraków vs. Lech Poznań

Przed tym spotkaniem – tak samo jak w Szczecinie – również mieliśmy do czynienia z pożegnaniami. I to jakimi! Nikomu nie trzeba przedstawiać Arkadiusza Głowackiego i Pawła Brożka. Coś czuję, że tego drugiego zobaczymy jeszcze nieraz na ekstraklasowych boiskach. W tym meczu urzekło mnie jednak co innego.

Niektórzy uważają, że piłkarze robili na złość trenerowi Bjelicy. Jeżeli tak, to jak można nazwać czyn Dilavera wobec nowych trenerów Lecha? Akcja kolejki!

Wisła Płock vs. Korona Kielce

Nafciarze są na dobrej drodze, żeby w następnym sezonie występować w europejskich pucharach. Oczywiście w ostatniej kolejce czeka ich ciężkie zadanie, bo wyjazd do Białegostoku takim będzie. Sama wygrana z Koroną Kielce chluby im nie przynosi, bo Kielczan w rundzie finałowej stłukł niemal każdy. Przypomina to zachowanie jednej z drużyn, która w poprzednim sezonie – tak jak w tym Scyzoryki – zachłysnęła się awansem do „górnej ósemki”, kończąc sezon po 30. kolejkach.

Zagłębie Lubin vs. Jagiellonia Białystok

W końcówce meczu w Lubinie było naprawdę gorąco. Mares tak „ładnie” się przewrócił w polu karnym, że początkowo można było się na to nabrać. Na szczęście jest VAR i sędzia Przybył mógł podjąć dobrą decyzję o niedyktowaniu „jedenastki”.

Trzeba przyznać, że piłkarzom Zagłębia trudno było dyskutować z sędzią tego spotkania.

 

Niestety zbliża się kres sezonu 2017/18. Niemniej jednak nie mogę się doczekać ostatniej kolejki, bo w paru spotkaniach temperatura będzie znacznie wyższa, niż ta, którą mamy na zewnątrz.

 

Dominik Bożek