Guttmanny 2024 rozdane! Patryk Chojnowski Sportowcem Roku w 6. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
7 grudnia 2024 roku podczas Finałowej Gali, poznaliśmy tegorocznych zwycięzców 6. edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku Guttmanny 2024. Statuetkę odebrał paratenisista stołowy Patryk Chojnowski.
W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: Trener/Trenerka Roku 2024 - Andrzej Ochal i Zbigniew Sajkiewicz, Organizacja Sportowa Roku 2024 - Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”, Wydarzenie Roku 2024 - 52. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Kraków 2024, Drużyna Roku 2024 - Reprezentacja Polski w AMP Futbolu. Przyznano również 3 nagrody specjalne.
Paratenisista stołowy Patryk Chojnowski Sportowcem Roku 2024
Zwycięzcy tegorocznej edycji Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego zostali wyłonieni w internetowym głosowaniu, które trwało od 30 października do 27 listopada. Spośród 22 nominowanych, wybranych przez Kapitułę Plebiscytu, najwięcej głosów otrzymał pochodzący ze Świdnik, a mieszkający w Gdańsku Patryk Chojnowski. Wszystkim zwycięzcom plebiscytu wręczono zaprojektowane przez uznanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, wykonane z brązu statuetki im. sir Ludwiga Guttmanna.
- Przygodę ze sportem zacząłem w wieku 9 lat i od tej pory jest to moja pasja. W młodym wieku uległem poważnemu wypadkowi samochodowemu, przez który doznałem kontuzji prawej stopy, co wykluczyło mnie z uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Moja droga do marzeń rozpoczęła się w szkolnej świetlicy w Kleszczowie. Tam zobaczyłem, że tenis to nie tylko przyjemność, ale coś więcej, sposób na moje życie – mówi tegoroczny zwycięzca Patryk Chojnowski
Paratenisista stołowy reprezentuje kluby KSI Start Szczecin oraz UKS Dojlidy Białystok. Jest wielokrotnym reprezentantem Polski i siedmiokrotnym medalistą igrzysk paralimpijskich, w tym czterokrotnym złotym medalistą z Londynu, Tokio oraz Paryża. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu paratenisa stołowego w klasie 10. W 2024 roku podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu zdobył dwa złote medale: w grze singlowej (MS10) oraz w deblu (MD18) wraz z Piotrem Grudniem.
– Ten sukces to nie jest tyko moja zasługa. To dzięki osobom, które oddały na mnie głos, dziś trzymam w ręku statuetkę Guttmanny – mówił bezpośrednio po odebraniu nagrody Patryk Chojnowski. – To dla mnie ogromne wyróżnienie i piękne zwieńczenie całego roku, który nie był dla mnie łatwym czasem, ale cieszę się, że to wszystko przezwyciężyłem i dzięki temu stałem się jeszcze silniejsza osobą. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos – dodał Patryk
Pozostali zwycięzcy Guttmanny 2024
W kategorii Sportowiec Roku wyróżniono kolejno następujących zawodników:
- 2. miejsce: Kamil Otowski – w parapływackiej klasie S1 nie miał sobie w Paryżu równych. Pochodzący z Legionowa zawodnik IKS AWF Warszawa pewnie zwyciężył na dystansach 50 i 100 metrów stylem grzbietowym, potwierdzając swoją dominację.
- 3. miejsce: Rafał Czuper – do trzech razy sztuka. To stare powiedzenie idealnie sprawdziło się u paratenisisty stołowego ze „Startu” Białystok. Na poprzednich igrzyskach dwukrotnie zdobywał w grze pojedynczej srebrne medale. W Paryżu dopiął swego. W finale wytrzymał presję i mógł się cieszyć ze złota.
- 4. miejsce: Michał Dąbrowski – lata temu podniósł się po wypadku, a pomógł mu w tym sport i ludzie, których poznał dzięki Stowarzyszeniu Szermierka Wołomin. Podniósł się także po pierwszym ataku ciężkiej choroby, by w Paryżu zdobyć srebro w szabli i brąz w szpadzie. Niestety, 13 listopada odszedł w wieku 38 lat. Podczas Gali Finałowej wspominał go Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, wręczając wyróżnienie jego żonie, Barbarze.
- 5. miejsce: Kinga Dróżdż – od lat jest w światowej i europejskiej czołówce paraszermierki, do kolekcji brakowało jej jednak medalu igrzysk paralimpijskich. Udało się w Paryżu. By tego dokonać, w półfinale musiała wygrać emocjonujący pojedynek z rywalką, która stanęła jej na drodze do medalu w Tokio. Tak się stało i zawodniczka IKS AWF Warszawa zdobyła ostatecznie srebro w turnieju indywidualnym w szabli.
- 6. miejsce: Piotr Grudzień – w Paryżu zdobył złoto w deblu, występując z Patrykiem Chojnowskim, a także brąz w grze mieszanej w parze z Karoliną Pęk. Paratenisista stołowy „Startu” Zielona Góra to od kilkunastu lat mocny punkt naszej reprezentacji. Dość powiedzieć, że medale przywiózł z czwartych już igrzysk paralimpijskich.
- 7. miejsce: Barbara Bieganowska-Zając – gdy zaczyna finiszować, wrzucając wyższy bieg, nie ma na nią mocnych. Tak było i w Paryżu w finale 1500 metrów. Zawodniczka klubu z Korfantowa zdobyła w ten sposób swój piąty złoty medal igrzysk paralimpijskich. Wcześniej triumfowała na tym dystansie w Londynie, Rio de Janeiro, Tokio oraz na 800 metrów w Sydney w 2000 roku.
- 8. miejsce: Karolina Pęk – po dreszczowcu w piątym secie finału zdobyła wymarzony złoty medal singla. Paratenisistka stołowa „Startu” Kraków dołożyła do tego brązowe krążki w deblu z Natalią Partyką i w mikście z Piotrem Grudniem. Nikt inny w reprezentacji Polski nie zdobył w Paryżu aż trzech medali.
- 9. miejsce: Łukasz Ciszek – to był jego dzień. Do finału łuku klasycznego mężczyzn open szedł jak burza, po drodze pokonując m.in. mistrza świata sprzed dwóch lat, a następnie wicemistrza paralimpijskiego z Tokio. Skończyło się na srebrnym medalu, co jest największym osiągnięciem zawodnika spod Włoszczowy. A dla Polski pierwszym męskim podium w parałucznictwie od 20 lat.
- 10. miejsce: Natalia Partyka – to postać wyjątkowa, legenda sportu nie tylko paralimpijskiego. Niczego nikomu nie musi już udowadniać, ale wciąż bardzo chce walczyć o najwyższe cele. W Paryżu zdobyła srebro w grze pojedynczej i brąz w deblu w parze z Karoliną Pęk.
Guttmanny trafiły także do laureatów w pozostałych czterech kategoriach. Za Trenerów Roku uznano aż dwóch laureatów – Andrzeja Ochala, głównego szkoleniowca kadry narodowej w paratenisie stołowym, oraz Zbigniewa Sajkiewicza, trenera paralekkoatletów. Taka nietypowa sytuacja odzwierciedla wyjątkowy charakter tegorocznego plebiscytu, który cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Bez wątpienia wpływ na to miały sukcesy naszych parasportowców podczas tegorocznych Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Wydarzeniem Sportowym Roku okrzyknięto 52. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Kraków 2024. Tytuł Drużyny Roku otrzymała Reprezentacja Polski w AMP Futbolu, a Organizacją Sportową Roku 2024 został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”.
W tegorocznej edycji Plebiscytu przyznano także nagrody specjalne. Nagroda Honorowa trafiła do Danuty Tarnawskiej - prezes Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "Start" w Zielonej Górze, od ponad 50 lat zaangażowana w pracę ze sportowcami z niepełnosprawnościami. Przyjacielem Sportu Paralimpijskiego został Robert Korzeniowski, polski lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym. Jest najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego. Od lat Ambasador Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Statuetkę Mecenasa Sportu Paralimpijskiego odebrało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nagrodę specjalną dla Sportu Olimpijskiego roku 2024 otrzymała Drużyna szpadzistek w składzie: Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk.
- Dzisiejszy wieczór to dla mnie wyjątkowa okazja, by podsumować działalność Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Jestem niezwykle dumny i zaszczycony, że mogę być częścią tej niezwykłej historii, która nie tylko obfituje w sukcesy sportowe, ale również w zmiany, jakie wspólnie wprowadziliśmy w świadomości społecznej. Pokazaliśmy, jak wielką siłę mają sportowcy z niepełnosprawnościami – ich determinacja, talent i praca doprowadziły nas do miejsca, w którym dziś możemy pochwalić się nie tylko imponującymi wynikami, ale przede wszystkim inspiracją, jaką przekazujemy kolejnym pokoleniom. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przez te lata współtworzyli te sukcesy – zawodnikom, trenerom, działaczom, partnerom i każdej osobie, która włożyła choćby najmniejszy wkład w nasz wspólny rozwój. To Wasza praca i pasja sprawiają, że możemy przeżywać te niezapomniane chwile. Nie zatrzymujemy się jednak tutaj – przed nami kolejne wyzwania, kolejne cele i, jestem pewien, kolejne sukcesy. Dziękuję Państwu za ten piękny wieczór i za wszystkie lata współpracy. Życzę nam wszystkim dalszych inspiracji, emocji i dumy, jaką niesie nasza misja – powiedział prezes Polskiego Komitetu Pralimpijskiego Łukasz Szeliga podczas Gali Finałowej.
O Guttmannach
Plebiscyt Guttmanny to coroczne wydarzenie organizowane przez Polski Komitet Paralimpijski, mające na celu uhonorowanie wybitnych osiągnięć sportowców z niepełnosprawnościami oraz promocję idei paralimpizmu w Polsce. Nazwa plebiscytu pochodzi od sir Ludwiga Guttmanna, niemieckiego neurologa urodzonego na Śląsku, uznawanego za ojca igrzysk paralimpijskich. Po ucieczce z nazistowskich Niemiec do Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej dr Guttmann rozpoczął rehabilitację osób z urazami rdzenia kręgowego, wprowadzając sport jako kluczowy element terapii. Zaczął organizować zawody, które stały się fundamentem współczesnych igrzysk paralimpijskich.
W ramach plebiscytu przyznawane są statuetki imienia sir Ludwiga Guttmanna, potocznie nazywane "Guttmannami". Wykonane z brązu, zostały zaprojektowane przez Andrzeja Renesa, rzeźbiarza zaangażowanego w działalność Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Mielnicy oraz autora książek edukacyjnych dla niewidomych dzieci.
Galę Finałową 6. Plebiscytu na Sportowca Roku #Guttmanny2024 dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego, których dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Sponsorem Statuetek jest ORLEN S.A. – sponsor strategiczny Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
źródło: Polski Komitet Paralimpijski