Zajmując piąte miejsce w rywalizacji na dystansie 20 kilometrów Katarzyna Zdziebło wywalczyła najlepszą lokatę z Polaków startujących w niedzielnych drużynowych mistrzostwach Europy w Podiebradach.
– Założenia na ten start zostały wykonane – podkreśla dwukrotna wicemistrzyni świata sprzed 3 lat.
Podiebrady po raz trzeci z rzędu gościły najlepszych chodziarzy Europy, którzy przyjechali do tego czeskiego uzdrowiska – położonego kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Pragi – aby rywalizować w drużynowych mistrzostwach Starego Kontynentu. Do występu w imprezie zgłoszono też jedenastoosobową reprezentację Polski, w której główne role w startach seniorskich mieli odgrywać Maher Ben Hlima i Katarzyna Zdziebło. Dwukrotna wicemistrzyni świata z 2022 roku pokazała w Czechach, że jej dyspozycja rośnie. Podopieczna doświadczonego szkoleniowca Krzysztofa Kisiela uzyskała w chodzie na 20 kilometrów czas 1:29:19, czyli drugi w karierze. Na mecie była piąta, za Ukrainką Olanowską, dwiema Francuzkami i Hiszpanką.
– Jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. To najlepszy czas w tym sezonie i dowód na to, że forma rośnie. Założenia na dziś zostały wykonane. Jest to dla mnie ważny krok w przygotowaniach do mistrzostw świata w Tokio – podsumowała swój występ w Podiebradach Katarzyna Zdziebło. Generalnym sponsorem lekkoatletycznej reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN. Na dwudziestym szóstym miejscu finiszowała Magdalena Żelazna (1:38:37).
Świetnie w pierwszej części rywalizacji panów na dystansie 35 kilometrów maszerował Maher Ben Hlima. Reprezentant Polski szedł wówczas w tempie pozwalającym mu marzyć nie tylko o zwycięstwie, ale też poprawieniu rekordu świata. Sędziowie dopatrzyli się jednak nieprawidłowości w technice naszego piechura i po otrzymaniu od nich trzech wniosków o dyskwalifikację Ben Hlima musiał zaliczyć przymusowy 3,5 minutowy postój w strefie kar. Po powrocie na trasę Polak maszerował wolniej i ostatecznie dotarł do mety jedenasty z czasem 2:29:51. Zwycięzca Włoch Massimo Stano czasem 2:20:43 poprawił rekord globu.
Jedyna Polka, która stanęła na starcie rywalizacji w marszu na 35 kilometrów, czyli Agnieszka Ellward zajęła wysokie ósme miejsce. Dystans pokonała w 2:56:11, a zwyciężczyni Hiszpanka María Pérez García triumfowała z wynikiem 2:38:59.
Najlepszym z trójki Polaków, którzy przystąpili do walki na dystansie 20 kilometrów, okazał się Mateusz Nowak. Nasz reprezentant czasem 1:25:16 poprawił rekord życiowy i finiszował na 24. lokacie. 29. był Arkadiusz Schiedel (1:28:00), a 32. Kacper Łuc (1:34:56).
Z dobrej strony pokazali się w Podiebradach młodzi polscy zawodnicy, rywalizujący z rówieśnikami z Europy w chodzie na 10 kilometrów. Rekord życiowy czasem 47:49 ustanowiła dwunasta na mecie Aleksandra Zembrowska. Druga z Polek – Paulina Tomaszewska – była 23. (50:43). Wśród panów na wysokim ósmym miejscu marsz zakończył Przemysław Jasiński, który czasem 42:39 ustanowił rekord życiowy. Najlepszy wynik w karierze uzyskał też 16. Ernest Przestrzelski – od dziś wynosi on 44:23. Na 26. miejscu zawody zakończył Mateusz Margiel (47:09).
– Rekordy życiowe Jasińskiego, Przestrzelskiego i Zembrowskiej są dowodem dobrej pracy, którą wykonują z trenerem Danielem Chojeckim. To młody i ambitny szkoleniowiec, który od dwóch lat odpowiada za kadry młodzieżowe. Praca, jaką wykonuje jego grupa, pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłość polskiego chodu – podkreśla Krzysztof Augustyn, kierownik reprezentacji Polski na drużynowe mistrzostwa Europy i koordynator chodu sportowego w bloku wytrzymałości Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
źródło: Biuro Prasowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
zdjęcie: Sona Maleterowa
Lekkoatletyka Sporty wodne Żeglarstwo Wioślarstwo Kajakarstwo Tenis Tenis stołowy Snowboard Łyżwiarstwo Boks Narciarstwo Biathlon Hokej Saneczkarstwo Zapasy Judo Podnoszenie ciężarów Szermierka Koszykówka Badminton Piłka siatkowa Piłka ręczna Gimnastyka Jeździectwo Strzelectwo Łucznictwo Kolarstwo Amp Futbol Rugby Sport motorowy Wspinaczka Pięciobój nowoczesny Korfball Inne