Juniorzy imponowali we Włocławku. Wysoki poziom lekkoatletycznych mistrzostw Polski U20

Wiktoria Gajosz

Mimo często niesprzyjających warunków pogodowych trzydniowe lekkoatletyczne mistrzostwa Polski U20 we Włocławku obfitowały w wartościowe starty młodych zawodników.

– Poziom sportowy cieszy, a za chwilę za młodych będziemy trzymać kciuki podczas mistrzostw Europy w ich kategorii wiekowej – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. 

Włocławek przez trzy ostatnie dni gościł blisko 800 młodych lekkoatletów urodzonych w latach 2006-2007. Sportowa młodzież walczyła nie tylko o medale, ale też o przepustki na mistrzostwa Europy, które dla juniorów europejska federacja lekkoatletyczna planuje na początek przyszłego miesiąca. Mimo często niesprzyjających warunków pogodowych – stadionu w weekend nie omijały ciemne chmury przynoszące niezwykle obfite opady deszczu – zawodnicy osiągali naprawdę wartościowe wyniki.

– We Włocławku padło wiele wartościowych wyników, co napawa optymizmem. Wysoką formę potwierdziła sprinterka Wiktoria Gajosz, błysnął oszczepnik Roch Krukowski, a nasz wielki wielobojowy talent Hubert Trościanka zaimponował, wygrywając skok w dal. To tylko kilka rezultatów, z wielu świetnych, jakie można było oglądać podczas mistrzostw Polski. Teraz możemy szykować się do trzymania kciuków za młodzież podczas mistrzostw Europy, za niespełna 2 tygodnie w Finlandii – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. Generalnym sponsorem lekkoatletycznej reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN.

Bardzo wyrównany był poziom finałowego sprintu mężczyzn na 100 metrów. Niemal do linii mety prowadził Kacper Buczyński, który ostatecznie przegrał z Sebastianem Liburą. Zawodnik z Dąbrowy Górniczej – przed rokiem w Radomiu drugi – dziś triumfował z czasem 10.44. Wicemistrz  kraju osiągnął 10.45. Brązowy medal zdobył Marcin Tabaka, który miejsce na podium okrasił rekordem życiowym 10.50. Pierwsza piątka na mecie uzyskała wyniki lepsze od minimum na mistrzostwa Europy w Tampere. W stojącym na wysokim poziomie finałowym biegu na 100 metrów kobiet złoty medal z rekordem życiowym 11.46 zdobyła Jagoda Żukowska. Na mecie wyprzedziła faworytkę dwukrotnie dłuższego dystansu, czyli Wiktorię Gajosz – dziś srebrną z 11.50. Najlepszy wynik w karierze uzyskała też trzecia na mecie Małgorzata Pojęta (11.61). Gajosz w niedzielę do swojej kolekcji dodała jeszcze złoto za zwycięstwo w biegu na 200 metrów.

Szykujący się do startu w dziesięcioboju podczas zbliżających się mistrzostw Europy U20 Hubert Trościanka sprawił sensację w finałowym konkursie skoku w dal. Podopieczny Marka Rzepki o 24 centymetry poprawił rekord życiowy i wynikiem 7.60 zapewnił sobie złoty medal oraz… wypełnił – już w czwartej konkurencji – minimum na europejski czempionat. W pokonanym polu, niespodziewanie, Krzysztof Grochowski – srebrny z wynikiem 7.48.

Utalentowana biegaczka Zuzanna Wiernicka, mająca już minima na mistrzostwa Europy na 1500 i 5000 metrów, wygrała we Włocławku bieg na 3000 metrów. W piątkowy wieczór zawodniczka Rudzkiego Klubu Sportowego triumfowała z czasem 9:33.30, lepszym od wskaźnika na fiński czempionat Starego Kontynentu.

Faworytka biegu na 400 metrów, Anastazja Kuś, nie zawiodła pokładanych w niej nadziei i odniosła przekonywające zwycięstwo z czasem 52.01. Ten wynik plasuje młodą Polkę na trzecim miejscu w tegorocznym zestawieniu europejskich juniorek. Minima na mistrzostwa Europy do lat 20 uzyskały także dwie kolejne zawodniczki na mecie – Maja Zbielska (54.20) i Lena Pajęcka (54.27). Na tym samym dystansie posiadający już wskaźnik na mistrzostwa w Tampere Oliwier Frąckowiak złoto okrasił rekordem życiowym 46.84. Przepustkę na europejski czempionat wywalczył też srebrny medalista Bartłomiej Adamczyk – dziś we Włocławku pokonał jedno okrążenie stadionu w 47.45.

Dwóch kontynuatorów rodzinnych tradycji w rzucie oszczepem – Roch Krukowski i Aleksander Wojna – zajęli dwa czołowe miejsca w finałowym konkursie na stadionie we Włocławku. Mistrzem kraju został Krukowski, który wynikiem 74.99 ustanowił rekord życiowy. To drugi najlepszy wynik w Europie w sezonie 2025 wśród juniorów i dobry prognostyk przed sierpniowymi mistrzostwach kontynentu w fińskim Tampere.

W niedzielę daleko latały we Włocławku dyski. Jakub Rodziak, zwycięzca męskiego konkursu, rzucił 61.67 i poprawiając rekord życiowy, przesunął się na piąte miejsce w europejskich tabelach. Konkurs kobiet wygrała Oliwia Lemanowicz. Zawodniczka z Ciechanowa złoto zapewnił sobie rzutem z szóstej serii, w której osiągnęła 51.46. To wynik lepszy od wskaźnika na sierpniowe mistrzostwa Europy w Tampere.

Niezwykle wyrównany był finałowy bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn. Identyczne czasy – co do tysięcznej części sekundy – uzyskali Ignacy Andrzejczak i Krzysztof Korzeniowski. Obu zmierzono 13.98 i panowie podzielili się złotem. Świetny poziom miał z kolei finał żeńskiej rywalizacji na wysokich płotkach. Aż pięć zawodniczek pobiegło w nim lepiej, niż wynosi minimum na mistrzostwa Europy U20. Wygrała Zuzanna Zając (13.47) przed Zofią Rojek (13.48).

Na 1500 metrów niespodziewane zwycięstwo odniosła Karolina Tyman (4:22.89), a w trójskoku Szymon Wziątek poprawił rekord życiowy wynikiem 15.37 i zapewnił sobie prawo do startu w reprezentacji Polski na sierpniowych mistrzostwa Europy w Tampere.

 

źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki
zdjęcie: Tomasz Kasjaniuk


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

 

Sprawdź ofertę forBET

Artykuły powiązane