Żeglarze przystępują do walki o igrzyska

żeglarstwo

Już jutro, 21 kwietnia, polscy żeglarze rozpoczną rywalizację o przepustki do igrzysk olimpijskich. Szansy na wywalczenie kwalifikacji do Paryża poszukają podczas regat Pucharu Świata we francuskim Hyeres.

Startujące w niedzielę zawody odbywają się podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego i nazywane są Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata będzie to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek. W gronie startujących nie zabraknie biało-czerwonych. Nasi zawodnicy walczyć będą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.

W męskiej Formula Kite wśród żeglarzy walczących o pięć przepustek pojawi się trzech Polaków: Maks Żakowski, Jan Marciniak i Michał Wojciechowski. W gronie pań na starcie tej klasy zobaczymy trójkę naszych zawodniczek: Julię Damasiewicz, Magdalenę Woyciechowską oraz Izę Satrjan. Awans zdobędzie pięć krajów. W klasie 470 mix o cztery bilety będzie się "bić" siedemnaście załóg, a wśród nich trzy nasze: Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli, Kacper Paszek i Iga Wielczyk oraz Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija. W klasie 49erFX  o trzy miejsca zawalczą reprezentanci 11 krajów. Polskę reprezentują załogi: Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, Gabriela Czapska i Hania Rajchert oraz Marcelina Korszon i Magdalena Skórnóg. W klasie ILCA 7 o awans rywalizować będą żeglarze z 36 krajów, a olimpijskie przepustki wywalczą 3 z nich. W barwach biało-czerwonych popłyną Michał Krasodomski i Piotr Malinowski.

- W klasie ILCA 6 będzie najtrudniej o kwalifikację olimpijską. W klasie 470 też mamy bardzo młode załogi, które nie są jednak całkowicie bez szans. W konkurencjach kitesurfingowych i w klasie 49erFX nasze szanse są dużo większe i liczymy na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej – powiedział Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty w Hyeres mają rangę Pucharu Świata, więc są ważne nie tylko w kontekście walki o kwalifikacje olimpijskie dla krajów, ale są również sprawdzianem formy dla tych żeglarzy, którzy już mają zapewniony start w igrzyskach lub też toczą o ten start wewnętrzną rywalizację z kolegami z kadry. Regaty kończą się w sobotę 27 kwietnia.

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane