Polscy specjaliści od kitesurfingu walczą o medale ME

Polscy specjaliści od kitesurfingu walczą o medale ME

W hiszpańskim Los Alcazares trwają Mistrzostwa Europy w kitesurfingu w olimpijskiej klasie Formula Kite. Wśród kobiet Julia Damasiewicz przeżywała dziś prawdziwą huśtawkę nastrojów, równo zaś pływała Izabela Satrjan. Wśród mężczyzn Maks Żakowski plasuje się w pierwsze dziesiątce.

Kitesurfing to sport wodny, którego popularność rośnie w Polsce i na świecie. Polega on na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce, dzięki sile wiatru nadawanej latawcowi samodzielnie. W tym roku dyscyplina ta zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w klasie Formula Kite, gdzie wyścigi rozgrywane są na tzw. hydrofilach, czyli deskach, na których można płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów. Obecnie w hiszpańskim Los Alcazares trwają zmagania o tytuły na Starym Kontynencie z udziałem "Biało-Czerwonych".

Drugiego dnia rywalizacji mężczyźni  aż sześć razy stawali na linii startu. Maks Żakowski (AZS Sailing Team Poznań) pływał bardzo równo i co najważniejsze kończył zmagania w ścisłej czołówce . Dzień rozpoczął od 3. miejsca, zakończył pozycją 2., a jego najsłabszy start to 6. lokata. W efekcie Polak zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji generalnej, a 8. wśród Europejczyków. Nieco gorzej radzi sobie Jan Marciniak (KS AQUA Włocławek), który zanotował pięć równych wyścigów (4,5,3,5,5), a miejsce 10. w ostatnim starcie na szczęście nie będzie się liczyć w ostatecznym rozrachunku. Janek jest obecnie 14. w "generalce" (11. wśród Europejczyków). Nasi pozostali reprezentanci - Piotr Szymiec i Jan Koszowski (obaj Sopocki Klub Żeglarski), kończyli większość wyścigów w drugiej dziesiątce i w klasyfikacji generalnej  plasują się w drugiej połowie stawki.

Wśród kobiet Julia Damasiewicz (AZS Poznań) długo nie mogła złapać właściwego rytmu. W pierwszych trzech wyścigach prezentowała się poniżej swoich możliwości (11,13,13). Kolejne dwa  popłynęła już znakomicie, kończąc je na miejscach 4. i 3. Na ten moment Polka plasuje się na 13. pozycji (11. wśród Europejek). Jej rodaczka Izabela Satrjan drugi dzień miała znacznie lepszy niż pierwszy. Polka zaczęła środowe starty od 12. miejsca, ale potem zaliczyła cztery równie i bardzo dobre wyścigi (7,4,6,8). Zawodniczka UKŻ Wiking Toruń zajmuje 18. pozycję w klasyfikacji generalnej (15. wśród Europejek).

W regatach wśród mężczyzn prowadzi Maximilian Maeder (Singapur), a wśród kobiet liderką jest Lauriane Nolot (Francja).

Pełne wyniki znajdują się pod adresem: https://www.kiteclasses.org

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski

Artykuły powiązane