Nieco w cieniu odbywających się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote żeglarskich mistrzostw świata w klasach 49er i 49erFX, toczyły się regaty w klasie star w prestiżowym Bacardi Cup. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kusznierewicz w parze z Brazylijczykiem Bruno Pradą.
Mateusz po raz kolejny udowadnia, że wiek to tylko liczba. Liczący 49. wiosen żeglarz, który po tytuł mistrza olimpijskiego w klasie Finn sięgnął blisko 30 lat temu w Atlancie (1996), wciąż potrafi dominować na akwenach. W miniony weekend z Brazylijczykiem Bruno Pradą po raz piąty z rzędu wygrali regaty Bacardi Cup w klasie Star. Łącznie zdobyli 14 punktów, wyprzedzając o 3 punkty amerykańską załogę Augie Diaz/Henry Boening oraz o 4 punkty ich rodaków - Erica Doyla i Paysona Infelise. Tuż za podium uplasowali się Austriacy Johann Spitzauer / Christian Nehammer ze stratą już 21 punktów do zwycięzców.
Bacardi Cup to prestiżowe regaty rozgrywane nieprzerwanie od 1927 roku. Początkowo odbywały się na Kubie, a od 1962 roku ich gospodarzem jest Miami na Florydzie. Tegoroczne edycja była już 97. z kolei. Kusznierewicz wpisał się do żeglarskich annałów już przy czwartym zwycięstwie z rzędu, czego przed nim nikt nie dokonał. W tym roku jeszcze bardziej umocnił swój status legendy tych regat.
- Nie jest łatwo startować w roli faworyta. Presja jest olbrzymia. Do ostatniego wyścigu startowaliśmy na remisie z dwoma załogami z USA. Ktokolwiek z naszej trójki przypłynie na metę pierwszy, wygrywa regaty. Wystartowaliśmy z lewej strony, rywale popłynęli wybrali stronę prawą. Po 3 minutach od startu mieliśmy 100 metrów przewagi. Jednak w połowie wyścigu, Eric i Payson nas dogonili. Mogliśmy toczyć z nimi walkę na zwroty, ale znów zaufaliśmy naszemu procesowi. Przeanalizowaliśmy dane, kąty wiatru i układ prądów na zatoce, przez co zdecydowaliśmy się popłynąć do miejsca, w którym zyskaliśmy 50 metrów, co dało nam zwycięstwo w ostatnim wyścigu i w całych regatach! - mówi Mateusz Kusznierewicz.
Pełne wyniki 97. edycji Bacardi Cup znajdują się pod tym linkiem: yachtscoring.com/event_results_cumulative.cfm
Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski
Lekkoatletyka Sporty wodne Żeglarstwo Wioślarstwo Kajakarstwo Tenis Tenis stołowy Snowboard Łyżwiarstwo Boks Narciarstwo Biathlon Hokej Saneczkarstwo Zapasy Judo Podnoszenie ciężarów Szermierka Koszykówka Badminton Piłka siatkowa Piłka ręczna Gimnastyka Jeździectwo Strzelectwo Łucznictwo Kolarstwo Amp Futbol Rugby Sport motorowy Wspinaczka Pięciobój nowoczesny Korfball Inne